Коментар на Майкъл Шуман от Bloomberg
Много са губещите от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз: британската финансова индустрия, премиерът Дейвид Камерън, паундът, еврoпейската интеграция като цяло. Но от цялата несигурност ще излезе и поне един голям победител: Китай.
В краткосрочен план, затруднената икономика на Китай може да пострада от хаоса в ЕС, който е вторият ѝ най-голям търговски партньор. В дългосрочен обаче Brexit ще бъде от политическа и икономическа полза за Поднебесната империя. Защото разединена Европа ще изгуби много от позициите си на световната сцена.
Да си припомним защо бе създаден ЕС. Не само за да промотира мир и демокрация, а и за да осигури добро място на региона в глобалната икономика. Европейските държави разбираха, че ще бъдат много по-силни, ако имат общ пазар и регионална валута. Искаха да се превърнат в могъщ блок, който да може да се противопостави на САЩ и – в последните години – на Китай. Но не успяха да постигнат този идеал. Настойчивият национализъм ограничи възможностите им за създаване на единен фронт срещу търговските и геополитическите проблеми.
Най-виден е този провал именно в отношенията с Китай. На теория ЕС трябва да притиска Пекин да отвори пазарите си и да играе по правилата на честната търговия. Вместо това, отделните европейски страни постоянно се конкурират коя ще привлече повече китайски инвестиции. И Камерън, и германският канцлер Ангела Меркел преследват своите бизнес интереси в отношенията с азиатския гигант. Така Китай получи възможност да разделя и владее, като едновременно с това си осигурява изгодни сделки.
За европейския бизнес със сигурност щеше да е по-добре, ако имаше единна политика спрямо Пекин. Китайските компании напоследък направиха доста шопинг турове на Стария континент, купувайки дори дялове от футболни клубове. От друга страна, при последната визита на Меркел в Китай, искането ѝ европейските компании там да имат същите права като местните остана неуважено. Ако ЕС заедно се бе борил за тези права, щеше да има много по-голям шанс за успех.
Brexit е полезен за Пекин и в политическо отношение. С нарушенията на търговски и човешки права, Китай поставя предизвикателство пред европейските ценности и идеали. Обединен ЕС можеше да се опълчи. Но в сегашното му положение вече е по-трудно.
Като избраха да напуснат Съюза, британските гласоподаватели демонстрираха жалко тесногръдие и незнание за това как се променя светът. Заради Brexit Великобритания и ЕС губят повече от партньорството помежду си. Губят и шанса да останат значими.
Коментари