Бързите кредити са една от най-ефективните и вече ползваща се със значително по-голямо обществено доверие финансова услуга.
Ако до преди известно време този тип кредитни продукти се отричаха от мнозина, днес познаването и интересът към тях нараства. Паралелно с това обаче растат и опитите за злоупотреби, които зачестяват по отношение на удобните и все по-предпочитани варианти за заем - бързите кредити онлайн.
Компании в областта на небанковото финансиране като Credissimo предлагат сигурни и прозрачни условия за онлайн бързи кредити. От там коментират и защо бързите кредити online обичайно са инструмент за измама и кои са честите опити за злоупотреби, за които да внимават потребителите.
Защо бързите кредити online често стават инструмент за измами?
Бързи кредити онлайн са гъвкав и удобен инструмент за финансиране, към който потребителите в последно време насочват интереса си. Само с няколко клика и въвеждане на данни от личната карта потребителят може да получи нужната му сума до минути в банковата си сметка.
В същото време онлайн е много по-лесно да измамиш някого, отколкото на живо. Интернет е пространство с много възможности, но рискове дебнат отвсякъде. Те не подминават и областта на онлайн кредитирането. В интернет и по-конкретно в социалните мрежи,по имейл или други използвани канали , всеки може да ви предложи заем само срещу лична карта.
Кой обаче стои зад въпросната компания, на която планирате да доверите личните си данни? Трябва ли да платите такса предварително при кандидатстване за бърз кредит online? Законна ли е дейността на тази фирма? Това са все въпроси, които трябва да си зададете преди да пристъпите към споделяне на данни и кандидатстване за бързи кредити online.
Кои са често срещаните измами напоследък, за които да бъдете нащрек?
Измамниците стават все по-креативни, когато става въпрос за онлайн кредити. Затова е важно да знаеш кои са най-честите схеми и как да ги разпознаеш навреме.
1. Фалшиви фирми за кредити
Някои сайтове изглеждат като реални кредитни компании, но всъщност не са регистрирани никъде. Ако фирмата:
- няма регистрация в регистъра на БНБ;
- няма реален, защитен сайт (с HTTPS);
- не можеш да откриеш адрес или реален контакт
то почти сигурно става въпрос за измама.
Проверявай дали фирмата е в списъка на лицензирани небанкови институции в сайта на БНБ. Това е първата и най-важна стъпка.
2. Изискване за предварително плащане
Никой легитимен кредитор няма да ти поиска пари преди да ти отпусне заем.
Ако някой те помоли да преведеш такса за "обработка", "разглеждане на заявка" или "освобождаване на кредита" още преди подписване на договор, бъди нащрек – това е сигурен знак за измама.
Запомни: Легитимните кредитори не изискват такса преди усвояването на заем.
3. Фалшиви имейли и сайтове (фишинг атаки)
Понякога измамници изпращат имейли с уж изгодни предложения за кредит, но:
- имейлът идва от личен домейн (например: krediti2024@gmail.com);
- сайтът в линка изглежда като реален, но има объркани букви или странно изписване;
- иска се да въведеш чувствителна информация – като данни от банковата ти карта и други.
Преди да въведеш каквото и да е:
- Увери се, че сайтът е официалният – например www.credissimo.bg.
- Провери дали има HTTPS (иконка на катинар в адреса).
4. Фалшиви профили в социални мрежи
Създаването на фалшив профил е лесно – особено в платформи като Facebook или Instagram. Измамниците често използват логото и името на реална компания и се представят за нейни служители.
Предлагат ти "специална оферта", но за да я получиш, трябва да платиш малка такса предварително. След това профилът изчезва – заедно с парите ти.
Никога не предоставяй лични данни и не превеждай пари, ако офертата идва от съмнителен профил. Винаги се свързвай с официалния канал на компанията.
Ако търсиш сигурен кредитор, винаги проверявай дали има лиценз от БНБ. Повечето утвърдени компании публикуват линк към лиценза си в долната част на своя уебсайт
Коментари