Коментар на Bloomberg
Състезанието започна. Докато ЕС и Великобритания договарят условията за Brexit, европейските финансови центрове изкушават банки, застрахователи и компании да прехвърлят дейността си от Лондон при тях.
Когато производителите на стоки и услуги се състезават за бизнес, това винаги е добре за клиентите. След-Brexit-овото съперничество не е изключение. ЕС трябва да внимава за нечестна игра при корпоративните такси и финансовите регулации, но като цяло от ситуацията може да се спечели много.
Решението на Великобритания да напусне европейското обединение означава, че финансовите ѝ компании вече няма да имат толкова лесен достъп до общия пазар. Това ще накара градове като Франкфурт, Дъблин и Париж да се предизвикат един друг за титлата "наследник на лондонското Сити".
Разбира се, Лондон няма просто да изчезне. Градът има някои предимства пред онези на континента - гъвкав трудов пазар и прозрачна правосъдна система. Той е и чудесно място за живот, стига да имаш пари.
И все пак е неизбежно да има бизнес миграция. Първите примери вече са налице: Goldman Sachs прехвърля 1000 свои служители във Франкфурт, а Morgan Stanley се колебае между Франкфурт и Дъблин.
Как ЕС може да се възползва от ситуацията? Координираните усилия за излъчване на един основен съперник на Лондон може и да изглеждат като добра стратегия, но няма да сполучат. Правителствата със сигурност ще се състезават за бизнеса. Което е положително. В ЕС има твърде много регулации, така че конкуренция, която предизвиква намаляването им, е добре дошла.
Но не бива да се допуска тя да отиде толкова далеч, че да наруши финансовата стабилност. Съюзът трябва да предвиди тази възможност, да прегърне състезанието и да обере плодовете му.
Коментари