Стресът в ежедневието може да предизвика депресия и деменция. Това твърдят учени, цитирани от The Independent.
Скорошен преглед на изследвания по въпроса сочи, че хроничният стрес и напрегнатост могат да повредят дяловете от мозъка, които отговарят за паметта, разсъждението и емоционалните реакции. Това води до депресия и дори развиване на синдрома на Алцхаймер.
„Патологичната напрегнатост и хроничния стрес са свързани със структурна дегенерация и увредено функциониране на хипокампуса и мозъчната кора, което увеличава риска от невропсихиатрични разстройства, включително депресия и деменция”, заяви д-р Линда Мах, ръководител на прегледът, осъществен от изследователски институт към Университета в Торонто.
Докладът събира в себе си откритията на скорошни изследвания на безспокойството, страха и стреса при животните, сканирани снимки на ефекта от стреса върху мозъка на здрави хора и клинични примери.
Краткотрайни, епизодични прояви на страх и стрес, като тези преди изпит или интервю за работа са част от ежедневието. Според учените ако изживяването стане дългосрочно заради проблеми на работа или в личния живот, те започват да нанасят щети на метаболизма, имунната и сърдечносъдовата система, както и на мозъка.
Mоже би единствената позитивна страна на проблема е, че пораженията върху ума „не са напълно необратими”. Лечение с антидепресанти и физическа активност могат да усилят регенерацията.
Коментари