Текстът е на агенция AFP.
В сряда Федералният резерв, централната банка на САЩ, се очаква да се повиши лихвения процент за първи път от близо десетилетие. Но знаете ли защо изобщо е важен този процент и върху какво влияе той, за да получава толкова много внимание?
1. Защо лихвеният процент на Фед е толкова важен?
Ставката, която се прилага за овърнайт заеми между банки, поставя основата за краткосрочното кредитиране във финансовия сектор. В съчетание с очакваните промени, това влияе и на дългосрочните лихвени проценти, което се отразява на това колко ще плащат хората по своите заеми и колко банките ще плащат по депозити. Процентът оказва влияние и върху това, което чуждестранни компании и правителствата плащат за заемите си.
2. Защо решението тази седмица е толкова важно?
Федералният резерв запази процента заключен до нула – официално 0 - 0,25% - от декември 2008 г., за да противодейства на финансовата криза и изпадането в рецесия. Процентът дълго остана на толкова ниски нива, защото икономиката не може да се възстанови.
Чрез повишаването му, вероятно до 0,25 – 0,50%, Фед ще сигнализира , че икономиката е стабилна и може да расте при нормална или по-строга парична политика.
3. Какво влияние има покачването на процента?
Самото увеличение няма да има голямо въздействие. Лихвените проценти вече са затегнати, а щатският долар се засили в очакване на решението. Инвеститорите имаха време да се подготвят. Това, което е по-важно, е за какво индикира Фед с увеличението на лихвения процент.
Ако икономическите прогнози на Фед предвидят сравнително бърз растеж, доларът може да нарасне и лихвите по кредитни и депозитни сделки също биха могли да се задвижат нагоре.
Междувременно други валути, особено в развиващите се пазари, може да паднат, наранявайки тези със значителен дълг в долари и базирани на долара разходи.
4. Сигурно ли е увеличението?
Нищо не е сигурно, но проучване на The Wall Street Journal показа, че 97% от икономистите го очакват. Ако Фед не реши да вдигне лихвите, това ще подейства като шок за инвеститорите и ще повиши опасенията за състоянието на американската икономика.
Коментари