Коментар на Ноа Смит за Bloomberg
Доста изследователи напоследък защитават тезата, че все по-усъвършенстваните видеоигри карат младите хора да предпочитат живот във виртуалния свят и да не желаят да си намерят работа. Сред тях е икономистът Ерик Хърст, който заедно със свои партньори посвещава цял научен труд на темата. Тя обаче не е толкова едностранна.
Не е изненадващо, че повече млади хора играят видеоигри, отколкото преди 10 години. Различните форми на забавление като цяло се промениха. А видеоигрите съвсем – имат далеч по-добри графики. World of Warcraft, League of Legends и други подобни продукти превърнаха геймърството от начин за прекарване на свободното време до начин на живот.
-
Ето каква е истината за храните
Гръмко обявената проверка на западни храни, продавани в Бълг...
виж още
Хърст и компания обаче правят по-крайни изводи. Те твърдят, че видеоигрите са станали толкова добри, че карат хората да искат да спрат да работят. Според изследването им 23% от намалението на заетостта при младите мъже в периода 2004 – 2015 г. може да бъде обяснено чрез геймърството.
Но дали това е толкова страшно? Ако авторите са прави и младежите се отказват от работата, за да правят нещо приятно за тях, то значи обществото е започнало прехода си към нещо, което е предрекъл още Кейнс – че някога хората ще могат да захвърлят бремето на задълженията и да просто да се наслаждават на съществуването си.
Има и причини да сме скептични относно твърденията на Хърст. Да, безработните мъже прекарват повече време във видеоигри, но пък много по-малко в гледане на телевизия и други дейности за свободното време. Също така активно учат или търсят работа. Авторите не са взели под внимание и възможността нивото на безработица сред хората, падащи си по видеоигри, просто да е по-високо. Мнозина, които загубиха работата си по време на финансовата криза, започнаха да играят, просто за да правят нещо.
-
Google води загубена битка с ЕС
Коментар на Леонид Бершидски за Bloomberg Неочаквано голямата глоба, която Европейската комисия нал...
виж още
Цялостният ефект на видеоигрите над заетостта може и да изчезне, когато трудовият пазар се възстанови, но може и да доведе до трайни промени. Все още обаче не знаем кое от двете ще бъде, затова е рано да се правят толкова категорични изводи.
Коментари