Има ли вътрешно разцепление в Германия по позицията срещу новите газови санкции на САЩ?


Има ли вътрешно разцепление в Германия по позицията срещу новите газови санкции на САЩ?
Снимка: Getty Images/Guliver

3286

Някои хора решиха, че отново става дума за типична атака от страна на Зигмар Габриел: внезапна, своеволна и немного мъдра. Само че неговото скорошно заявление, когато той заедно с федералния канцлер на Австрия Кристиан Керн остро осъди решението на Сената на САЩ за нови санкции против Русия, прозвуча по-малко от 24 часа след реакцията на федералното правителство. Канцлерът Ангела Меркел (ХДС) споделя тяхната позиция.

"Меко казано, това е самоволно решение на Сената", каза в петък (16 юни) официалният представител на германското правителство Щефен Зайберт. По неговите думи е "странно, че поради санкциите, насочени срещу руската външна политика, мишена стана и европейската икономика. Икономическите интереси и въпросите за санкциите не трябва да се смесват" - това е фразата, която Зайберт дословно взе назаем от Габриел и Керн.

Само че официалният представител на правителството също така уточни, че заявлението, направено от Габриел и Керн, не е било съгласувано с Меркел, така че не може да се говори, че канцлерът напълно стои зад текста: на Зайберт повече му харесва да се говори за единодушие. Очевидно той иска да съобщи, че Меркел и Габриел са съгласни един с друг по този въпрос.

Разширяването на санкциите на САЩ заплашва енергийните интереси на Германия и Европа, доколкото те участват в проекта по строителството на газопровода „Северен поток-2“ - така смятат канцлерът и министърът на външните работи. Сега цялата надежда е в Тръмп.

За какво конкретно става дума? Ето отговорите на най-важните въпроси.

Защо Сенатът на САЩ взе решението за налагане на нови санкции?

Решението за разширяване на санкциите срещу Русия, прието от Сената в сряда (14 юни), е част от пакета санкции, който включва в себе си също така твърди мерки срещу Иран. За санкциите гласуваха 98 от 100 сенатори. В новите санкционни списъци против Русия присъстват не само хора, които не са били споменавани по-рано, но има и мерки против икономиката на страната, в частност в енергийния сектор. Към тях се отнася и проектът на правителството "Северен поток 2", който е главният проект за строителството на газопровод за природен газ през Балтийско море.

С това решение САЩ иска да засили натиска върху Москва, преди всичко заради предполагаемата намеса в последните американски президентски избори. Между другото, резултатът от гласуването е насочен и срещу американския президент Доналд Тръмп, който е за отслабване на санкциите. Ако пакетът бъде одобрен от Камарата на представителите, остава в ръцете на Белия дом дали да наложи вето.

Защо Габриел е против?

Благодарение на германското посолство във Вашингтон от самото начало германското правителство беше запознато с действията на сенаторите по въвеждане на нови санкции. След решениетогерманските дипломати, опасявайки се от възможните последици, изпратиха "сигнал за тревога" в германското МВнР. Във връзка с това представителят на дипломатическото ведомство на ФРГ Мартин Шефер установи непосредствен контакт между служители на министерството и кабинета на канцлера.

Теоретично позицията на Германия би могла да бъде обяснена и от Меркел, но това влиза в задълженията на министъра на външните работи. Освен това канцлерът може и да я устройва факта, че Габриел се изказа първи: по такъв начин тя ще продължи да поддържа образа си на предпазлив политик, но би могла и да критикува. Миналата седмица Габриел отново остро осъди политиката на САЩ, която, между другото, той защитаваше в интервю, което даде по-рано за "Шпигел".

Защо има разцепление в ХДС?

Независимо от това, че канцлерът поддържа Габриел, него го критикува председателят на комисията по външна политика на Бундестага Норберт Рьотген. "Габриел се увлече в едностранно представяне на интересите на руския концерн "Газпром", което не отразява интересите на Германия“, обясни политикът пред "Шпигел".

Членът на ХДС и координатор в правителството на Германия по трансатлантическото сътрудничество Юрген Хардт обаче поддържа позицията на критика срещу американските санкции: "Ние винаги сме се изказвали ясно против екстериториалните санции на Съединените щати, които излизат далеч извън рамките на заявената цел", каза той в интервю за "Шпигел". "Сега трябва да използваме своите канали, за да се свържем с Камарата на представителите и да отстраним спорните моменти от законопроекта", добави той. Само че в същото време политикът се опитва да се дистанцира от тона, използван от Габриел: "Съмнявам се, че тази микрофонна дипломация на министъра на външните работи може да помогне."

Каква роля играе бившият канцлер Герхард Шрьодер?

Съдейки по изявлението, Габриел и Керн приемат действията на САЩ против "Северен поток 2" за своя сметка. Това е главният проект, който ще осигурява снабдяването с газ на Европа по тръбопровод, минаващ по дъното на Балтийско море. Към тръбопровода "Северен поток", който доставя газ на Германия от Русия от 2011 година, към 2019 година ще се присъединят още две тръби. Единствен акционер на "Северен поток 2" е руската компания "Газпром", а начело на съвета на директорите по проекта е бившият канцлер Герхард Шрьодер.

На провелия се Петербургски международен икономически форум Шрьодер отново рекламира изграждането на "Северен поток 2", а по-късно се срещна с Владимир Путин и с министъра на външните работи на Германия. Габриел проведе отделна среща в своя хотел с федералния канцлер на Австрия Керн, който е заинтересован от проекта поради участието в него на австрийската компания OMV.

Кой поддържа проекта?

През април пет концерна от четири европейски държави подписаха договор за финансирането на газопровода "Северен поток 2". Това са германските концерни Uniper и Wintershall, Engie от Франция, британският Royal Dutch Shell и австрийският OMV— именно поради това австрийският канцлер поддържа Габриел. От самото начало и независимо от състава на правителството, проектът е критикуван от балтийските страни и Полша. Те се чувстват изолирани, преди всичко от Германия, доколкото проектът "минава покрай тях".

Защо германското правителство се надява на Тръмп?

Одобрение за новите санкции от Камарата на представителите още не е получено. Габриел и Керн поддържат усилията на МВнР САЩ да променят законопроекта, още повече, както заявиха от министерството на външните работи на Германия, в правителството смятат предложеният пакет от санкции за "противоречащ на нормите на международното право". А освен това Тръмп може да наложи вето: втвърдяването на санкциите, за което гласува Сенатът, не е в негов интерес. Но въпреки това все още не е ясно каква позиция ще избере Тръмп.

Автори: Флориан Гатман и Сиеверин Вайланд, сп. "Шпигел"

Превод: БГНЕС

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички