Сега повече от всякога е нужно да създадем у децата си навици, които да ги предпазят от икономическите провали, споходили нашето поколение. Според проучване 81% от родителите смятат, че е тяхно задължение да научат децата си как да спестяват и да се отнасят с парите. Но колко от тях наистина го правят? Сайтът LearnVest дава няколко съвета как да направим наследниците си финансово отговорни.
1. Не крийте истината. Научете децата си на финансовите факти от живота. Споделяйте, ако семейството има парични проблеми и отговорете на въпросите им честно. Не си мислете, че те ще научат за дълговете или кредитите от училище, а се погрижете да им дадете основни познания в тази сфера.
2. Научете ги, че парите не са безкрайни. Обяснете какво значи бюджет и как съставяте вашия собствен. Когато пазарувате заедно с децата, предварително им казвайте колко пари сте предвидили за целта. Поставете парична граница на джобните на тийнейджърите. Не на последно място, не давайте лош пример – ако имате ограничени средства, не купувайте пред децата глезотии, дори много да ви изкушават.
3. Разграничете „искам” и „трябва ми”. В представите на децата е доста лесно тези понятия да се размият. На по-малките обяснете какво значи основни нужди. С малко по-големите пък можете да направите друго – накарайте ги да спечелят парите за исканото например чрез извършване на дадено задължение. Това е особено важно в настоящата среда, в която децата се чувстват длъжни да имат поредния смартфон или конзола, за да не изостават от съучениците си.
4. Поставете им задачи. Носене на торби с покупки или на вестници ще свърши работа. Много младежи днес не започват да мислят за задължения преди да влязат в университета. По-хубаво е трупането на опит обаче да започне по-рано. Поддържането на работа или просто на домакински задължения ще ги научи на съотношението време – пари.
5. Отделяйте им време. Ако купувате на децата си неща от чувство за вина, че не прекарвате достатъчно време с тях, то им изпращате грешно послание – че материалното може да замести обичта. Независимо колко сте заети, отделяйте време на децата си. Бъдете откровени и им обяснете защо не сте си вкъщи по цял ден и че цените времето, което прекарвате заедно.
Коментари