Работата-мечта за младите: Да са инфлуенсъри в социалните мрежи


Работата-мечта за младите: Да са инфлуенсъри в социалните мрежи
Снимка: iStock

19552

Почти 3/4 от младите американци (милениалите и поколението Z) следват инфлуенсъри в социалните медии и им вярват повече отколкото на любимите си знаменитости, когато се нуждаят от съвет за марки или продукти.

Но младите хора не само се доверяват на инфлуенсърите, а искат да станат такива: 86% от милениалите и представителите на поколението Z биха публикували спонсорирано съдържание за пари, а 54% биха станали инфлуенсъри, ако им се отдаде възможност.

Това показва доклад на изследователската фирма Morning Consult, проучил нагласите на 2000 американци на възраст от 13 до 38 години спрямо културата на инфлуенсърството, пише CNBC.

61% от младите американци признават, че пишат в социалните мрежи за марки, които харесват. Но колко ли биха могли да спечелят, ако им се плаща за това?

Един микро инфлуенсър с 15 000 последователи в Instagram (микро инфлуенсърите обикновено имат по-малко от 50 000 последователи) може да спечели средно 457 долара за спонсорирана публикация.

Ако има 50 000 последователи, инфлуенсърът може да спечели средно по 1026 долара за публикация, а в случай, че има 250 000 последователи, може да печели по 3766 долара за пост в Instagram.

Сумите продължават да се увеличават с нарастването на броя на последователите, разкрива Брайън Голд, изпълнителен директор на уебсайта #Paid, който свързва инфлуенсъри и марки.

"Цените могат сериозно да варират – от няколко стотин долара до няколкостотин хиляди долара за кампания. Зависи от последователите на инфлуенсъра, ангажираността на аудиторията им (взаимодействието им с последователите, включително харесвания), колко нишова е аудиторията им, колко ангажиращо е създаденото съдържание и др.", обяснява Клер Уайнгар, старши сътрудник по съдържанието в маркетинговата агенция Digitas.

Възходът на инфлуенсър маркетинга влияе силно върху начина, по който компаниите разпределят рекламните си бюджети. В доклад за 2019 г. на eMarketer около 1/3 от маркетинговите директори признават, че увеличават фокуса си върху инфлуенсърите.

Повечето милениали и представители на поколението Z, анкетирани от Morning Consult, искат да бъдат инфлуенсъри, но поради различни подбуди.

Представителите и на двете групи искат да станат инфлуенсъри, за да променят света и да имат гъвкаво работно време. Уникалното при поколението Z е възможността да споделят идеите си с голяма аудитория, докато милениалите са мотивирани най-вече от парите.

Макар само 12% от младите хора да смятат себе си за инфлуенсъри, потенциалното търсене на тази професия е огромно.

Инфлуенсър маркетингът "не е прищявка и няма да изчезне скоро, На макро ниво вниманието все още се прехвърля от основните традиционни медийни канали, като телевизията, към мобилните и социалните канали, където създателите на съдържание доминират", обяснява Голд.

Но има и проблеми с инфлуенсър маркетинга – някои инфлуенсъри си купуват фалшиви последователи, плащайки за ботове, които да харесват или коментират техните публикации. Това заблуждава потребителите и марките, струвайки на рекламодателите 1,3 млрд. долара само за 2019 г., според доклад на Cheq.

Други инфлуенсъри са били предупредени от Федералната комисия по търговията, че не са маркирали правилно публикациите като реклами. Някои (включително сестрите Кардашиян) са критикувани, че поставят имената си на продукти, които са противоречиви. Някои инфлуенсъри дори са фалшифицирали спонсорирани публикации, за да изглежда, че имат повече плащащи клиенти, с цел да увеличат доверието към тях сред последователите и потенциалните им партньори.

И все пак "имайки предвид колко хора участват в социалните медии, растежът на инфлуенсърите няма да се забави скоро", предвижда Уайнгар.

А пазарът за инфлуенсъри се разширява по друг начин – с нано-инфлуенсъри, които обикновено имат по-малко от 10 000 последователи. "Ще има много възможности за нано-създателите (на съдържание) да направят първата стъпка и да започнат да доказват своята стойност на марки, разчитайки само на няколко хиляди последователи", предвижда Голд.

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.86057
  • GBP
    1
    2.35293
  • JPY
    100
    1.24338
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички