Не можем да отречем, че социалните мрежи промениха света и улесниха общуването между хората на големи разстояния. Скорошни проучвания обаче доказаха, че тези сайтове могат и да влияят негативно на психиката.
Близо 3 млрд. души по света използват една или друга социална мрежа за средно по 61 минути на ден, пише Forbes. Но тази мания може да ни струва скъпи. Ето четири причини, поради които е добре да ограничите времето, прекарано във Facebook, Twitter, Instagram и т.н.
1. Стрес. Според изследване на Pew Research Center социалните мрежи причиняват сериозен стрес заради огромното количество информация, с която ни заливат под една или друга форма.
-
18 неща, които ми се иска да знаех, когато бях на 18
На 18-годишна възраст повечето хора са изпълнени с мечти и е...
виж още
2. Настроение. Потребителите, които прекарват много време във Facebook, имат по-лабилно ментално здраве и по-често са с лошо настроение. Това се дължи до голяма степен на сравненията с другите хора, които неволно правят. В мрежата всеки иска да покаже колко щастлив, влюбен и успешен е и това може да потиска определени потребители.
3. Тревожност. Проучване, публикувано в Computers In Human Behavior, твърди, че използващите няколко социални мрежи имат три пъти по-високи нива на тревожност от останалите.
4. Депресия. Социалните мрежи засилват несигурността и чувството за безпомощност пред проблемите, сочи друго изследване сред стотици души. Твърде вманиачените ползватели често страдат от депресия, с която им е трудно да се преборят.
-
8 знака, че приятелството ви е токсично
Допускането на погрешните хора в живота ви може да ви навреди изключително много. Не само романтични...
виж още
Коментари