Усвояването на работата в екип може би дава обяснение защо човешкият мозък е станал по-голям, според ново проучване, цитирано от АФП.
В сравнение с еволюционните си предшественици Хомо Сапиенс е мозъчен гигант - загадка, която учените от дълго време се опитваха да разгадаят.
Според учени от Ирландия и Шотландия отговорът може би се крие в социалното взаимодействие.
Работата с други хора е помогнала на човека да оцелее. Той е трябвало да развие достатъчно голям мозък, за да се справи с всички сложности на социалното общуване, смятат учените.
Чрез компютърен модел екипът симулира човешки мозък, позволявайки на мрежа неврони да се развиват в отговор на серия социални предизвикателства.
Посочени са два сценария.
При първия има двама съучастници в престъпление, които са били хванати от полицията. Всеки от тях трябва да реши дали да даде или не информация за другия.
При втория модел двама души остават блокирани в кола при снежна буря и трябва да решат дали да си сътрудничат, за да си проправят път навън, или просто да оставят другия да го направи.
И в двата случаи всеки от тях би могъл да си помисли, че ще спечели повече от егоизма. Изследователите обаче откриват, че с развитие на мозъка човекът избира да сътрудничи.
Коментари