Докато съвкупното мъжко население на Стария континент е залепнало пред телевизорите, анализаторите на Европейската централна банка Майкъл Ерман и Дейвид Ян Янсен си задават въпроса – как футболните шампионати влияят на фондовите пазари?
Не е тайна, че футболът остава една от най-популярните игри в света (на първо място е крикетът), и едва ли за някого е изненада, че след по-важните срещи мнозина закъсняват за работа, а производителността на труда чувствително намалява.
Силата, с която мачовете въздействат на търговията с ценни книжа обаче е стряскаща и не случайно срещите на Евро 2012 г. са насрочени след приключване на сесиите.
Анализирайки всички проведени мачове на световното в ЮАР от 2010 г., експертите регистрират силен спад на борсовата активност, особено когато на терена излиза националният отбор на съответната държава. В този случай, количеството сделки се топи средно с 45%. В Латинската Америка, затишието може да достигне до 77%, а в Европа – 37 на сто.
Най-незначително е влиянието на мачовете върху оборотите на африканските тържища – едва 14%. Странно, но чувствителен спад в броя на закупените и продадените книжа се регистрира и в Северна Америка, където футболът не е чак толкова популярен.
Разбира се, шампионатите оказват и положително икономическо влияние – крупни корпорации се възползват от шанса да рекламират и пласират стоките си и да отчетат по-високи печалби. Това се отразява на счетоводните им баланси и в перспектива дава допълнителен стимул за ръст на котировките.
Сред традиционните печеливши са производителите на бира и безалкохолни напитки, спортни стоки, операторите на кредитни карти и др.
Коментари