Съществуват определени фрази, които просто трябва да изтриете от служебния си речник. Те могат да ви злепоставят дори когато са сами по себе си са верни. А и няма връщане назад, веднъж след като са се отронили от езика ви. Тук не става въпрос за казани неволно неща, нецензурни вицове или политически некоректни гафове. Често едва доловимите забележки ни обрисуват като некомпетентни и неуверени и нанасят най-големи поражения. Ето кои са те според Forbes:
1. “Не е честно.”
Всички знаят, че животът не е честен. Като казвате, че не е честно, това предполага, че очаквате животът да е честен, което ви кара да изглеждате като незрели и наивни. Ако не искате да се злепоставяте, трябва да се придържате към фактите, да останете конструктивни и да не намесвате вашата интерпретация на нещата.
2. “Това е начинът, по който винаги се е правело.”
Промените вследствие на технологиите се случват толкова бързо, че дори и шестмесечен процес може да се окаже стар. Ако кажете, че нещо винаги е правено по определен начин, ще изглеждате не само като човек, който е мързелив и не търпи промяна, но и може да накарате шефа ви да се зачуди защо не сте се опитали да подобрите нещата сами. Ако наистина правите нещата така, както винаги са правени, почти със сигурност има по-добър начин за това.
3. “Мисля…/Това може да е глупава идея…/Ще задам един глупав въпрос.”
Тези прекалено пасивни фрази подкопават на момента надеждността ви. Дори и ако последвате тези фрази със страхотна идея, те предполагат, че ви липсва увереност, което кара хората срещу вас да загубят доверие у вас. Не бъдате вашият най-голям критик. Ако не сте уверени в това, което казвате, никой друг няма да бъде. Ако пък наистина знаете нещо, кажете: “Не разполагам с подобна информация в момента, но ще проверя и ще се свържа отново.”
4. “Това ще отнеме само минутка.”
Да кажете, че нещо ще отнеме само минутка, не говори добре за уменията ви и предполага, че претупвате нещата. Освен ако наистина няма да приключите със задачата за 60 секунди, тогава казвайте, че няма да отнеме много време, но внимавайте да не прозвучи сякаш задачата може да бъде свършена по-рано, отколкото всъщност е възможно.
5. “Ще опитам.”
Точно както „мисля“, „ще опитам“ звучи относително и предполага, че ви липсва увереност в способността ви да свършите дадена задача. Ако ви помолят да свършите нещо, или се ангажирайте да го свършите, или предложете алтернатива, но не казвате, че ще опитате, защото звучи сякаш въобще няма да опитате толкова сериозно.
6. “Той е мързелив/некомпетентен/идиот.”
Няма да извлечете позитиви от пренебрежителна забележка за колега. Ако забележката ви е точна, всички вече го знаят, така че няма смисъл да го посочвате. Ако пък е неточна, вие сте този, който в крайна сметка ще изглежда като идиот. На едно работно място винаги има груби и некомпетентни хора и вероятно всички знаят кои са те. Ако не разполагате с влиянието да им помогнете да се усъвършенстват или да ги уволните, тогава няма какво да спечелите от това, че изтъквате техните неумения.
7. “Това не ми влиза в задълженията.”
Тази често саркастична фраза ви кара да звучите сякаш искате да полагате единствено минималните усилия, необходими за да получавате заплата, което е лошо, ако искате да сте сигурни за работата си. Ако шефът ви помоли да свършите нещо, което според вас е неподходящо за вашата позиция, най-доброто, което можете да направите е, да изпълните задачата с желание. По-късно може да поговорите с шефа си, за да обсъдите ролята си в компанията и дали длъжностната ви характеристика трябва да бъде обновена. Така няма да изглеждате дребнави.
8. “Не мога.”
Хората не обичат да чуват „не мога“, защото мислят, че означава „не искам“. Ако наистина не можете да свършите нещо, защото ви липсват необходимите умения, трябва да предложите алтернативно решение. Вместо да казвате какво не можете да свършите, кажете какво можете. Например вместо да казвате “Не мога да остана в офиса до късно,” кажете “Утре мога да дойда по-рано сутринта”. Вместо “Не мога да проверя тези числа,” кажете “Все още не знам как се прави такъв анализ. Може ли някой да ми покаже, за да може следващия път да го направя сам?”
Коментари