По пътя си на развитие безпилотните автомобили срещат редица проблеми не само от технически или юридически характер, но и от социален – колкото по-голяма е тяхната автоматизация, толкова повече хора ще останат без работа. На последното сериозно внимание обръщат властите в Индия, които решиха, че трябва да забранят използването на автономните превозни средства на територията на страната.
Министърът на транспорта на Индия – Нитин Гадкари, категорично обяви, че безпилотните автомобили няма да получат разрешение за придвижване по индийските пътища. Според него, в държава, в която безработицата е един от най-големите проблеми, няма място за технологии, отнемащи работните места от хората, съобщава вестник Hindustan Times.
В момента в държавата се забелязва бум на търговските превози и се търсят огромен брой професионални шофьори. За целта правителството предвижда отварянето на 100 школи да обучение на водачи, като от тях през следващите 5 години трябва да излязат 5 млн. напълно подготвени шофьори.
Според експерти, Индия съвсем не е единствената държава в света, в която се наблюдава този конфликт на интереси. Много страни санкционират провеждането на изпитания на безпилотни коли на своите територии, а тяхното използвано е обект на активно обсъждане, като основното притеснение е дали те са безопасни и кой ще носи отговорност при инцидент с автономно превозно средство.
„Аналогични дебати имаше и при зараждането на компютърните технологии – тогава в обществото възникнаха редица опасения, че въвеждането на компютрите ще доведе до повишаване на безработицита. Трябва да се намери правилния баланс”, категоричен е Абдул Маджид, експерт от Price Waterhouse&Co.
Той допълва, че новите технологии и хората трябва да постигнат мирно съжителство и е все още много рано за безпокойство. „Индия, както и други държави като нея, трябва да изминат голям път, преди безпилотните автомобили да започнат да се използват масово”, допълва Маджид.
Източник: Actualno.com
Коментари