Общ бюджет на еврозоната – засега символ, не толкова конкретика


Общ бюджет на еврозоната – засега символ, не толкова конкретика
Снимка: Getty Images / Guliver

8987

Германия и Франция се разбраха да има общ бюджет специално за еврозоната и да бъде засилена ролята на Европейския стабилизационен механизъм (ESM) – инструментът, който се използва за подкрепа на изпаднали в затруднение икономики.

Информацията обаче разкрива картината на едно добро пожелание, без да има голяма конкретика. Например – що се отнася до общия бюджет, не е ясно какъв ще е размерът му, не е ясно и какви ще са условията за формирането му, коментира агенция Bloomberg.

"Има общо усещане за известна инерция – не към цялостна реформа, но все пак към напредък. Политически факт е, че картината в Бундестага и в Италия допринесе за по-малко благоприятна среда", коментира Николас Верон от мозъчния тръст Bruegel случилото се след изявленията на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон.

Бюджетът на еврозоната

Оценката на Bloomberg е, че споразумението по този въпрос е победа за Макрон. Бюджетът трябва да е факт от 2021 година, като има и пътна карта. Според нея бюджетът следва да насърчава конкуренцията, сближаването и стабилизацията на еврозоната, като ресурсите ще идват от националните бюджети на страните-членки на валутния съюз на ЕС, както и приходи от ЕС и данъци като облагането на финансовите транзакции и на дигиталните компании. С бюджета трябва да се подпомогне развитието на човешкия капитал и иновациите, като има предложение затруднените икономики да не внасят нищо в бюджета на еврозоната или да бъде създаден специален инструмент за стабилизиране на безработицата. Няма обаче дейтали за размера на бюджета, няма яснота и дали страните-членки на еврозоната ще трябва да покриват определени критерии, за да се възползват от определени предимства на бюджета.

"Бюджетът е символичен, не конкретен. Франция искаше символ, Германия не искаше конкретика", обобщи Верон.

Европейският стабилизирационен механизъм (ESM)

Основният проблем тук е кой да решава дали да се отпуснат общи пари в помощ на закъсала банка. Германия иска националните правителства, а в някои случаи дори националните парламенти, да имат думата, но други държави смятат, че така механизмът за вземане на решения става твърде тромав и бавен.

Засега в пътната карта Германия и Франция постигнаха съгласие националните правителства да имат думата в такива случаи. Има обаче условие това да става бързо, ефективно и стабилно. Но пък размерът на фонда ще е не по-голям от 55 млрд. евро – по вкуса на Германия.

Друг важен въпрос е дали държава, която получава помощ от ESM, ще трябва да представя схема за погасяване на заема още преди да го вземе. Засега Франция и Германия не казват "не", но използват израза "предварителна схема за погасяване, улеснена от ESM" - достатъчно разводнено за промяна в която и да е посока.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички