Пандемията от коронавирус и поредният локдаун доведоха до нова тенденция при недвижимото имущество – увеличено търсене на селски имоти с цел бягство от града и спасение сред природата. Засиленият интерес се появява още в края на миналата година.
"В последното тримесечие на 2020 г. имаше силно търсене на извънградски имоти, тип къщи, вили, в близост до големи градове, например до София, но голяма част от потенциалните купувачи само разгледаха пазара и така да се каже се отдръпнаха. Имаше търсене, но ръст в сделките не мисля, че се отчете. Масово хората разгледаха какво се предлага, направиха си сметка и решиха да си останат в града", споделя пред Actualno.com Кристиян Калинов, който е брокер на недвижими имоти.
"Има хора, които живеят с идеята да избягат от натовареното ежедневие в града, но удобствата, като метро, градски транспорт и инфраструктурата на града, в даден момент от живота на всеки, идват като приоритет. Много от хората, които са тръгнали с идеята да избягат от града, при всяко следващо отваряне им става все по-удобно пак да са си в града."
-
Жилищата в София поскъпват най-бързо
София се изкачи на първо място сред големите градове в стран...
виж още
След задълбочен анализ от бранша са категорични, че има 20% ръст на търсенето на къщи и парцели в близост до София, но не и реализирани продажби. Оказва се, че повечето хора нямат реална представа за цените на селските имоти и големите суми бързо ги отказват.
"Реално няма голяма разлика в цените на извънградските и градските имоти. В извънградските се отчита големина на парцел, дворно място, локацията, вида път и така нататък, докато в града всичко е местоположение. Повечето хора си търсеха или чист парцел, на който да си построят някакъв вид къща, било то от станалите в последните години модерни сглобяеми панелни къщи, или готови къщи с двор, където в случай на следващо затваряне да могат да си прекарат свободно времето", посочва Калинов.
Най-желаните жилища остават апартаментите, поне в големите градове. "Селските имоти и вилните зони винаги са били атрактивни само за една определена част, търсещи дадена зона на спокойствие, но най-масовото търсене е на апартаменти – било то с цел инвестиция или за собствено ползване", допълва брокерът.
-
Бум на кредитите за покупка на жилище в пандемията
Жилищните заеми продължават да са хит сред хората. Най-голям ръст от близо 19% за година има при зае...
виж още
А ето и равносметката на специалистите за последната 1 година на пандемия, която доказва че дори кризата с Covid-19 не може да промени дългосрочно цените на имотите.
"Имаше едно замразяване на пазара при първото затваряне през март 2020 г., така или иначе цените вървяха нагоре, една идея се забавиха, но самото движение на цените нагоре продължи. Банките все още предлагат много добри условия на потенциалните купувачи на ипотечни кредити, така че няма причина цените да падат. Факт е, че доста от търсещите, купувачи и наематели, бяха притеснени за известен период от време, но като цяло няма фактор, който да сочи към това цените да падат", обяснява експертът. Голям ръст в продажбите на имоти
"Големите градове винаги държат високи цени. София като столица и най-голям град е значително по-напред и по-нагоре като цена. Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново са другите големите градове, където постоянно има движение в пазара на имоти.
Средната цена в София на квадратен метър е над 1000 евро, винаги са по-предпочитани южните и източните квартали. Има хубави нови сгради, които продължават да се строят. Инвеститорите не спират своята работа, така че няма разлика в пазара от преди пандемията и след това", категоричен е Кристиян.
Видео по темата, вижте ТУК.
Коментари