Турското правителство иска да наложи нова регулация на краткосрочните нощувки в стил Airbnb с цел противопоставяне на нарастващите цени на наемите в страната.
За целта, управляващата „Партия на справедливостта и развитието” на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, е внесла законопроект, които предвижда наемодателите, опериращи с краткосрочни наематели, да трябва да получават разрешение от Министерството на културата и туризма, предава Bloomberg, цитирана от турското издание Daily Sabah.
В допълнение, собствениците на жилища ще имат задължението да заплащат данъци, да обозначават имотите си със специален знак, както и да заплащат такса.
Предложението идва в момент, в който гражданите на Турция се борят с недостъпността на жилищата в резултат на рязко покачващите се цени, дължащи се на внушителната потребителска инфлация в страната.
Годишната инфлация в Турция възлиза на над 61% през септември, според официалните данни, като се очаква да нарасне допълнително към края на годината.
ОЩЕ: Инфлацията в Турция достигна най-високото ниво за тази година - надхвърли 61% през септември
Турция разшири мярката, ограничаваща годишните увеличения на наемите до максимум 25%, която беше въведена през юни миналата година, което доведе до голям скок в правните конфликти между наемодатели и наематели.
Преди въвеждането на регулацията, съществуващите наеми в страната можеха да бъдат вдигани веднъж годишно, като бе поставен таван, определян от средногодишната инфлация за предходните 12 месеца.
За да избегнат обаче разходите и продължителните съдебни битки, собствениците на жилища започнаха да се насочват към предлагането на краткосрочни наеми чрез платформи като Airbnb.
Новото предложение категоризира наемите, продължаващи под 100 дни, като „туристически ориентирани”. Според проектозакона, наемодателите и брокерите на имоти, които нарушават регулацията, рискуват глоба в размер на 100 000 турски лири (3 600 долара) на жилищна единица.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Докато цените на имотите падат в Европа, България се изкачи до второ място по поскъпване на жилищата
Чужденци купуват имоти в Гърция с рекордни темпове
Съвсем близо до България: Съседна Турция има най-бързото метро в Европа
Столичният булевард "Витоша" е на 39-о място сред най-скъпите улици в света
Коментари