Как се е развил пазарът на инвестиционно злато до 2025 г.?


Как се е развил пазарът на инвестиционно злато до 2025 г.?
Снимка: unsplash.com

Златото е най-добре представящият се актив за тази година досега. През първите три месеца на 2025 г. цената на златото се е повишила с почти 17%. Това впечатляващо увеличение идва след като 2024 г. отбелязва шестата най-добра година по отношение на годишните увеличения на цените на златото, откакто доларът беше намален от златния стандарт през 1971 г.

Ако вземем предвид само първото тримесечие на всяка година, 2025 г. е третата година с най-добро представяне, що се отнася до цената на златото. Това е след първото тримесечие на 1979 г. – по време на втората вълна на стагфлация в Съединените щати – и зад първото тримесечие на 2008 г., точно в началото на най-лошата икономическа криза след Голямата депресия.

Нека да видим как клиентите се държаха досега на пазара на инвестиционно злато, както в международен план, така и в България.

Международният пазар на инвестиционно злато

Според Световния съвет по златото през 2024 г. са закупени общо 1186,3 тона златни кюлчета и златни монети. В сравнение с 2023 г. миналата година е само с 3,5 тона по-ниска, но все още показва силна тенденция, въпреки че цената на златото продължава да нараства.

Ако това рали на златото, започнало в началото на 2022 г., до миналата година беше тласкано от най-високите нива на инфлация от десетилетия, войната Русия-Украйна, конфликтът в Ивицата Газа, покупките на злато от централната банка и увеличаващия се рецесионен натиск на Запад, започвайки от 2025 г., имаме малка разлика в причините за нарастващата цена на златото.

Ако погледнем Съединените щати, според Bullion Vault – един от най-големите търговци на благородни метали в САЩ – техният брой нови клиенти на кюлчета е на най-високото ниво през последните четири години. Броят на новите им инвеститори нараства през февруари с 33,6% спрямо предходния месец. Междувременно продавачите на злато са намалели със 17%.

Така цената на кюлчетата се покачва сериозно на фона на навлизането на нови инвеститори на пазара на злато.

Ако погледнем немонетарния износ на злато на Обединеното кралство към Съединените щати – двете най-важни страни, когато става въпрос за търговия със злато – графиката изглежда така:

Инфографика: Износ на немонетарно злато от Обединеното кралство

Всичкото това ново злато, което тече към Съединените щати, идва, докато Доналд Тръмп продължава да налага нови мита върху вноса на страната. Страхувайки се, че трябва да плащат повече от другите инвеститори за същото количество злато, американските инвеститори – както на дребно, така и институционални, внасят възможно най-много злато, преди потенциално да бъдат наложени мита и върху златото.

Българският пазар на инвестиционно злато

В България тенденцията е много подобна на тази в САЩ. По информация на Тавекс ЕООД през февруари има 23% ръст на новите сделки спрямо януари тази година.

Това е значително подобрение поради повече инвеститори, които навлизат на пазара на инвестиционно злато, страхувайки се да не пропуснат потенциалните бъдещи увеличения на цените на жълтия метал. Тенденция на Балканите е инвеститорите да се преместват от текущи инвестиции, като банкови депозити, държавни облигации и дори фондовия пазар – към злато.

Увеличаването на дела на жълтия метал в техните портфолиа може да донесе предимства в дългосрочен план, като хеджиране на инфлацията, диверсификация и липса на риск от контрагента.

Какво може да се случи до края на 2025 г.?

Според австралийската инвестиционна банка Macquaire Group цената на златото се очаква да достигне 3500 долара за тройунция през третото тримесечие на 2025 г. Според техния ръководител на стратегията за суровини основният двигател на златото е новата администрация от Вашингтон.

Те смятат, че политиката на Федералния резерв също се очаква да доведе до по-ниски реални лихвени проценти – разликата между лихвените проценти по облигациите и нивото на инфлация, което допълнително ще тласне инвеститорите да купуват злато.

Подобно на аргумента на Macquaire за администрацията на Тръмп, Дейвид Уилсън от BNP Paribas споменава несигурността около тарифните политики на Тръмп. Освен риска от тарифите, „международните отношения добавиха нов слой макроикономическа и геополитическа несигурност, осигурявайки значителен тласък на златото“.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81146
  • GBP
    1
    2.3463
  • JPY
    100
    1.20255
виж всички

Най-четени новини


виж всички