Да се увеличат тол таксите за автобуси и камиони обмислят от служебното строително министерство. Това обяви временният регионален министър Виолета Комитова.
Идеята на ведомството е тежкотоварните автомобили и превозвачите да плащат повече за преминаване по републиканската пътна мрежа, а обхватът на платените шосета да се разшири. В същото време Комитова увери водачите на леки коли, че за тях цените на винетките ще останат непроменени и догодина. Нова тол такса за превозвачите от 1 февруари
Идеята, която от регионалното ведомство обявиха още по време на предходното служебно правителство на президента Румен Радев, е повече да плащат онези, които рушат повече шосетата. Крайната сметка обаче ще се плати от гражданите, тъй като по-високите разходи ще бъдат калкулирани от търговците и превозвачите в крайните цени на стоките и на автобусните билети за гражданите, категорични са от бизнеса.
-
Приходите от тол системата са 2 пъти по-малки от очакваното
Приходите от тол системата са над 2 пъти по-малко от очакван...
виж още
В момента тол системата обхваща близо 3000 км пътища, като се очаква обхватът ѝ да се увеличи поне двойно. Регионалният министър Виолета Комитова коментира, че в момента за разстоянието между София и Бургас един автобус плаща 3,60 лв. или по стотинка за всеки изминат километър.
Именно ниските такси, според регионалното ведомство, са причина вместо планираните 1,3 млрд. лв. приходи от тол системата, да се събират годишно 3 пъти по-малко средства - 380 млн. лв. В същото време 75% от приходите на тол системата се дължат на сумите, събирани от продажбата на винетки на водачите на леки автомобили.
Според Комитова в бюджета от началото на година са влезли 27 000 лв. от събрани такси за превишен товар от камиони, като е имало възможност да бъдат събрани 50 млн. лв. от същите такси, но служебният кабинет е пропуснал тази възможност заради слаб контрол.
Коментари