Огромни спадове отчитат летищата в София, Бургас и Варна през летния сезон заради кризата с коронавируса. Това съобщават от ДП "Ръководство на въздушното движение" (РВД) пред TravelNews.
Най-голям спад в полетите през август отчита Летище Бургас – с около 310% до 23 август 2020 г. Посрещнати са едва 972 самолета при над 3900 през миналата година. Отливът е голям заради липсата на туристи в най-големия ни морски курорт – Слънчев бряг. През този сезон изцяло ги няма британските, руските и скандинавските туристи. От Германия също идват малки групи. Над 70% от хотелите в курорта не отвориха.
Другото летище на Черноморието – Варна се справя малко по-добре, като отчита спад с около 120% до 23 август, показват данните на РВД. Осъществени са 950 полета, а за същия период на миналата година са 2070. Златни пясъци, Свети Константин и Елена и Албена успяха да привлекат повече германски туристи през август, преди областите Варна и Добрич да попаднат в червения списък на пътуванията от Германия.
-
Коронавирусът приземи самолетите
Отрицателните икономически последици от епидемията на корона...
виж още
Летище София засега отбелязва спад от около 65%. До 23 август е обслужило 2604 полета, докато за същия период през 2019 г. през него са преминали 4292 самолета, съобщават от РВД. Намалението идва заради свиването на редовните линии на доста авиокомпании до столицата и липсата на чартъри. През тази година голям брой българи от чужбина въобще не се прибраха за летния сезон, коментираха от туристическия сектор.
Ситуацията е подобна и за предходния месец юли. За целия летен сезон 2020 г. от юни до момента, спадът в полетите на Летище Бургас е с 83%, на летище Варна е с 64%, а на летище София с 45%, отчитат още от РВД. А какви са новите правила за самолетните полети в Европа – четете тук.
С условието, че едва ли в момента някой е в състояние да направи прогноза за бъдещето на авиационния трафик, от авиокомпаниите очакват спад в полетите през есента и зимата в Европа.
Според тях следващо раздвижване може да се очаква около коледните и новогодишни празници. Тогава въздушният трафик ще започне бавно и постепенно да расте. Като отново по груби сметки около януари 2021 г. ще е на 70-80% от този в началото на 2020 г., отпреди кризата.
Коментари