Китайските нефтодобивници за пръв път успяха да извлекат от дъното на Южнокитайско море „горящ лед” – съединение на вода с природен газ, което се превръща в кристално вещество при високо налягане и ниски температури. Това съобщи централната китайска телевизия като се позова на Министерството на земеделието и природните ресурси, предаде ТАСС.
„Фактът, че успяхме да извлечем това полезно изкопаемо, свидетелства, че Китай е постигнал изключителни успехи по отношение на теоретичната рамка и свързаните с нея технологии”, каза представител на министерството.
Той посочи също, че това ще се превърне в толкова крупно събитие, каквото беше случилата се по-рано в САЩ слънчева революция. В резултат методите за използване на енергията ще претърпят трансформация.
Образците са били извадени от дълбочина над 1,2 км. 200-метровият подводен кладенец е бил на 285 км югоизточно от Хонконг.
До момента са добити 120 кубически метра от този енергоносител, в който съдържанието на метан е 99,5 процента.
„Работим вече 8 дни и всекидневно вадим от дъното поне 10 кубически метра „горящ лед”, понякога стигаме до 35 к.м. дневно”, разказа главен инженер от китайското управление за геологически изследвания.
Участници в проекта подчертаха, че един кубически метър от това вещество е еквивалентен на 169 кубически метра природен газ в парообразно състояние: със 100 литра газ автомобил изминава 300 км., а със 100 л. „горящ лед” – 50 000 км.
В момента по такива проекти работят Канада и Япония, но те още не са извлекли „горящ лед” от морското дъно, защото технологията е сложна.
Коментари