Противопоказания на медикаменти за сънна апнея


Противопоказания на медикаменти за сънна апнея
Снимка: iStock

Сънната апнея е заболяване, при което дихателните пътища се отпускат и блокират по време на сън, водейки до многократни паузи в дишането. Това води до сериозни здравословни проблеми, като сърдечно-съдови заболявания и диабет. Има различни методи за лечение, като най-често се прилага CPAP терапия. Въпреки това, в редките случаи, когато спането с апарат не е възможно, се прилагат и медикаменти, които да подтискат симптомите. Какви медикаменти се използват при сънна апнея, какви са техните действия, противопоказания и потенциални рискове?

Какви лекарства се използват при сънна апнея?

Медикаментозното лечение обикновено не е основно и предпочитано средство за терапия, но може да бъде полезно при определени случаи. Този вид терапия е насочена към симптомите, а не към причината. Сред основните препарати, които могат да се използват при сънната апнея, са:

1. Модафинил (Modafinil)

Използва се основно за лечение на сънливост през деня, което е често срещан симптом и при хора със сънна апнея. То е стимулант на централната нервна система и подтиска рецепторите за умора и сънливост.

2. Седативни средства

В някои случаи, особено при дамите, където един от симптомите на апнеята е безсъние, може да се препоръчват успокоителни или седативни медикаменти, за да се подобри качеството на съня. Тези медикаменти обаче трябва да се използват с повишено внимание, тъй като могат да предизвикат централна сънна апнея и да влошат състоянието при пациентите.

3. Лекарства за регулиране на кръвното налягане

Най-често сънната апнея върви с артериална хипертония и медикаменти за понижаване на кръвното налягане може да допринесат за подобряване на общото състояние.

4. Лекарства за диабет

При пациенти, страдащи и от диабет, контролът на нивата на кръвната захар може да бъде важен фактор. В такива случаи се използват медикаменти за регулиране на кръвната захар.

5. Антихипоксанти

Този вид препарати се назначават при различни заболявания и състояния, които се съпровождат с недостиг на кислород в тъканите и органите.

Въпреки че тези медикаменти могат да помогнат при лечение на симптомите на сънната апнея, е важно да се подчертае, че те не лекуват самата болест. Нейното лечение трябва да включва и употребата на CPAP апарат.

Основни рискове и странични ефекти от медикаментозното лечение

Best CPAP

Както при всички медикаменти, така и при горе изброените съществуват потенциални нежелани противопоказания и рискове. В някой случаи могат да доведат и до сериозни усложнения. Сред най-често срещаните странични противопоказания при медикаментите за сънна апнея са:

1. Главоболие и замаяност

Много от лекарствата за сънна апнея, като модифинил, могат да доведат до противопоказания, като главоболие, гадене, нервност, замаяност и дори проблем със съня, това може да бъде особено опасно при управление на превозни средства или работа с тежка техника.

2. Проблеми с дишането

Употребата на успокоителни медикаменти може да отслаби мускулния тонус на горните дихателни пътища. Други противопоказания са влиянието на центъра на дишане в малкия мозък, което увеличава риска от влошаване на симптомите на сънната апнея.

3. Нарушения в сърдечния ритъм

Медикаментите за лечение на хипертония, могат да взаимодействат с други медикаменти или да доведат до нежелан ефект върху сърдечния ритъм, което е проблем при хора със сънна апнея.

4. Неудобства и нежелан дискомфорт

Противопоказанията, като главоболие, гадене и стомашен дискомфорт, също могат да се проявят при употребата на медикаменти за сънна апнея. Тези симптоми могат допълнително да влошат качеството на живота на пациента.

5. Проблеми с диабет

Някои медикаменти могат да повишат нивата на захарта в кръвта, което е особено опасно за пациенти с диабет.

Кога медикаментите не са препоръчителни?

Медикаментите за сънна апнея никога не са препоръчителни, особено при централна сънна апнея. Въпреки че някои пациенти не толерират друг тип терапия, то не е подходящо за всеки:

1. При тежка форма на сънна апнея

За пациенти с тежка форма на заболяването, медикаментите не трябва да бъдат основно средство за лечение. Те не лекуват самата апнея и не могат да заменят използването на CPAP апарат.

2. При сърдечни съдови заболявания

Пациенти със сърдечни заболявания трябва да бъдат особено внимателни при използването лекарства, тъй като някои от тях могат да влошат състоянието им.

3. При хронични заболявания като диабет

При пациенти с диабет, употребата на медикаменти трябва да бъде строго контролирана, тъй като някои лекарства могат да негативен ефект върху нивата на инсулин.

4. При съмнение за взаимодействие с други лекарства

Ако пациентът вече приема други лекарства, важно е да се консултира със специалист, тъй като комбинацията им може да доведе до нежелани противопоказания:

  • лекарства за артериална хипертония могат да взаимодействат с лекарства, като Модафинил, като променят ефективността им или предизвикат нежелани противопоказания;
  • комбинацията с други вредни навици, като алкохол и цигари, също може да влоши терапията. Алкохолът има депресивен ефект върху нервната система и може да засили симптомите на апнея, докато цигарите увеличават възпалението в дихателните пътища, което също може да доведе до усложнения.

Ето защо, важно е да се обсъдят всички потенциални взаимодействия с лекар, преди да се започне медикаментозно терапия за апнея.

Алтернативни методи за лечение на сънната апнея

Освен медикаментозното лечение, има и други начини за лекуване на апнея. Един от най-ефективните и златен стандарт е използването на CPAP апарат (Continuous Positive Airway Pressure). Принципа им на работа е да доставят въздух под положително налягане в дихателните пътища, което ги поддържа отворени и подобрява качеството на съня и здраве.

Други алтернативни методи включват:

  • дентални шини: тези устройства се използват за промяна на позицията на езика и челюстта, това помогне в по леките случаи;
  • лазерна терапия и хирургични процедури: в някои случаи, при много тежки форми, когато други методи не дават резултат, може да се наложи хирургическа намеса за отстраняване на излишната тъкан което да позволи използването на CPAP апарат.

Специалистите от bestcpap.net препоръчват задължително преди да предприемете каквито и да е действия за лекуване на сънна апнея да се консултирате с доктор, за да определите най-подходящия метод, който да отговаря на вашите индивидуални нужди.

Още от Любопитни вести


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81146
  • GBP
    1
    2.3463
  • JPY
    100
    1.20255
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички