От БСК признаха, че далеч не сме с най-много почивни дни


От БСК признаха, че далеч не сме с най-много почивни дни
Снимка:

2786

Април, май, декемрви плюс август като месец на отпуските – това са четири месеца, в които държавата не функционира, банките не функционират, не функционират и куп важни за живота ни институции. Това заяви зам.-председателят на БСК Димитър Бранков в коментар срещу сливането на почивни дни по празниците.

В противовес на официалната теза на БСК Бранков посочи, че България далеч не е страната с най-много празници и с най-дълги отпуски. Например в Бразилия има отпуск от 41 работни дни, а по времето на карнавала в Рио де Жанейро се дава седмица почивка. Помня времената, когато работната седмица в България беше шест дни, но и тогава в събота се работеше до обяд. Искаме да няма сливане на почивни дни – когато има празник в четвъртък или вторник, да си се работи в понеделник, съответно петък, добави Бранков пред Нова телевизия. Против сме правото на Министерския съвет да размества почивните дни, категоричен беше той. Искането е промяната да стане в чл. 154, ал. 2 на Кодекса на труда.

Това е един абсолютно несъществен въпрос. Това каза съветникът на КТ „Подкрепа” Ваня Григорова. Тя обяви, че в позицията на работодателите е написано, че през май тази година имало 18 работни дни, а всъщност са 19. Ако някой не може да преброи дните, каква претенция има за промени? И аз мога да кажа някакво число за загубите, добави Григорова. Тя даде примери като Бавария, където имало 13 почивни дни през миналата година извън уикендите през годината т.е. повече от България (бел. ред. – ние сме с 12). Бавария хич не е бедна провинция, добави Григорова, посочвайки и че във Великобритания има разлики в почивните дни. Европейската централна банка има 11 почивни дни, каза Григорова. Проблемът на работодателите не е сливането - проблемът им е, че има почивни дни, подчерта тя. В позицията на работодателите се посочва, че не можело да се синхронизират с партньорите си в чужбина. Е как да синхронизираме 6 септември и 4 юли, попита Григорова.

"Страната ни губи между 300 и 400 милиона лева през 2016 г. вследствие на "дългите празници". Сливането на почивните дни между Великден и Гергьовден заедно с отделното празнуване на 24 май, например, доведе до това, че през м. май 2016 г. имаше 18 работни и 13 почивни дни“, се казва в позиция от вчера (5 октомври) на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изпратено до председателите на парламентарните комисии по икономическа политика и туризъм, и по правни въпроси.

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички