България и Румъния си делят челното място по най-голям брой смъртни случаи при катастрофи на милион жители. Това става ясно от данни за 2015 г., разпространени от Европейската комисия
У нас и в северната ни съседка през миналата година на всеки 1 млн. души са се падали по 95 жертви на пътни инциденти. Веднага след нас е Латвия с 94. Челната тройка в мрачната класация е с почти двойна „преднина” пред средните нива за ЕС – 51,5 загинали при катастрофи на милион жители.
Най-безопасни са пътищата на Малта, Швеция и Нидерландия.
Данните на ЕК включват и информация за 2010 г. и 2014 г. Прави впечатление, че ако румънците са успели за 5 години да намалят жертвите по пътищата с 21%, то нашата страна показва спад с едва 12%. Общата тенденция за ЕС е на намаляване на загиналите по пътищата. Най-впечатляващо е в Гърция, Дания и Португалия – с над една трета.
Миналата година 26 000 души са загубили живота си по пътищата на ЕС — с 5000 по-малко спрямо 2010 г. Въпреки това на равнище ЕС няма подобрение в сравнение с 2014 г. Освен това по оценки на Комисията през 2015 г. 135 000 души са получили сериозни наранявания при пътнотранспортни произшествия в ЕС.
Голяма част от тях са били пешеходци, велосипедисти и др.
„Ако Европа иска да постигне целта си да намали наполовина пътните произшествия с фатален изход до 2020 г., трябва да се направи много повече. Приканвам страните членки да положат повече усилия по отношение на правоприлагането и провеждането на кампании. Това може и да има своята цена, но тя е нищожна в сравнение със социална цена на нараняванията и смъртните случаи в резултат от пътнотранспортни произшествия - 100 млрд. евро”, каза ресорният комисар Виолета Булц.
Коментари