Засега не е обсъждан вариант за възстановяване на блокадата на границата с Гърция от българска страна, засега такава не се предвижда, но с началото на активния сезон в Гърция може да се прибегне до протестни действия. Това обясни Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи, пред националното радио.
Той оцени щетите от блокадата като огромни не само за превозвачите, но и за цялата икономика.
"Ще изчакаме гръцките фермери да се налудуват", заяви Арабаджиев.
Според него сред превозвачите има нагласа за водене на дела в гръцки съдилища и това е един от вариантите. Обсъжда се и подаването на искови молби към български съдилища, защото има подобна практика в ЕС, поясни още Арабаджиев. Искове ще се подават както от името на браншовата организация, така от името на отделните превозвачи.
Според него превозвачите не се надяват на компенсации от ЕС.
Щетите по досегашните изчисления на организацията са надхвърлили 10 милиона евро. Арабаджиев призова превозвачите да подават данните си за претърпените щети, за да бъдат обобщени и да се използват за водене на дела.
По думите на Александър Йоцев, председател на Съюза на търговците на храни, няма как дадена страна да печели при блокирана граница.
"Балансът на вноса сега е разпределен между Гърция и Турция. Всичко това, което го има в Гърция, го има и в Турция. Търговците са по-гъвкави от други сектори. Преките щети дойдоха от превозните средства, които вече са били на територията на границата. Когато се обяви пълна блокада, трябва да си голям идиот да си пуснеш камион с товар на границата", заяви Йоцев.
Коментари