Превъртането на километражи да бъде окачествено като престъпно деяние - това искат от Съюза на българските автомобилисти (СБА). Те настояват да бъде забранена дейността на фирми, които предлагат услуги за намаляване на показанията и така манипулират реалния пробег на колите.
От СБА предлагат в кратък срок тази мярка да бъде разписана и предложена в парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения. Посочват, че има европейска директива, свързана с проблема, която предстои да влезе в сила през май 2018 г. И настояват тя да бъде транспонирана и в българското законодателство.
"Манипулираните километражи на автомобили втора ръка в България не са непознат феномен. Всички знаем, че автотърговците често прибягват до тази практика. Трябва да имаме предвид, че над 70% от регистрираните МПС в България са на възраст от 10 до 20-годишни, като делът на закупените нови автомобили е много малък", се казва в съобщение на СБА до медиите.
Автомобилистите изтъкват, че в страната не е правено изследване, което да покаже реално какъв процент от автопарка е с манипулирани километражи. Дават обаче пример с Германия, където подобно проучване е показало, че всеки трети автомобил на пазара е с подправени данни за пробега. Изтъкват, че в Германия превъртането на километражи е криминално престъпления и се наказва с до 1 година затвор.
"В България рядко може да се видят автомобили по автокъщите с над 160 000 км пробег. В този смисъл българските автомобилисти са сред най-потърпевшите, тъй като сме сред най-големите клиенти на употребявани автомобили. От СБА се надяваме, че в най-скоро време и у нас ще започне публичен дебат за контрола над масовите автоизмами, които освен че бъркат в джоба на българина, оказват негативно влияние върху безопасността на движението", се казва в позицията на съюза.
Коментари