16 страни от Европейския съюз, сред които и България, ще създадат предприятие за европейски суперкомпютър. Амбицията е Европа да се върне на световната карта като един от лидерите в тази област. Това обяви еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел в рамките на форум за дигиталното бъдеще на Европа, организиран от Министерството на образованието.
Според премиера Бойко Борисов ключът към успеха е в обединението на високотехнологичните европейски нации.
През 2012 г. Европа притежава 4 от първите 10 суперкомпютри в света. Днес обаче сме извън тази класация. За да бъде конкурентна Европа на Китай, Съединените щати и Япония, от Еврокомисията са решени да инвестират милиард евро до 2021 и още няколко милиарда в следващата многогодишна финансова рамка до 2028 г. за суперкомпютри, съобщава БНТ.
"Днес ние искаме по-бързо да бъдат разработвани лекарства срещу рак, срещу диабет, срещу автоимунни заболявания. Искаме криптирани комуникации. Това нещо може да се случи със суперкомпютрите", заяви еврокомисарят Мария Габриел.
Предложението: да бъде изградена мрежа от центрове за компетентност, които на местно ниво да дават достъп до високите технологии на малките и средните предприятия, на научната общност, на публичната сфера. България дава добра заявка да бъде регионален лидер в тази област, заяви министър-председателят Бойко Борисов.
Днес Европа изпитва недостиг от 350 хиляди IT специалисти, но те ще бъдат 500 000 през 2020 г.
Коментари