Защо ГЕРБ изведнъж се извъртяха на 180 градуса по темата "Белене"? Каквито и да са плановете им за бъдещето, фактът си е факт - АЕЦ "Белене" ги поставя рамо до рамо с БСП. А това не е комплимент. Коментар от Иван Бедров за "Дойче Веле България".
Изведнъж всички заговориха за АЕЦ „Белене“ като за нещо неизбежно. Все едно не са минали години, в които властта наричаше проекта от „гьол“ до „най-голямата корупционна схема“. Все едно прокуратурата не заплашваше с обвинения срещу допусналите това милиардно разхищение. И все едно същите управляващи не прекратиха проекта с решения на правителството и на парламента през 2012, а година по-късно потвърдиха позицията си с още едно решение на Народното събрание. Сега лобистите пак са на екрана, партийни лидери пак се надпреварват да хвалят проекта - целият наличен състав заигра ролите си отпреди петнайсетина години, когато също говореха за десетки хиляди работни места и евтин ток.
Защо сега и ГЕРБ е част от този хор? Засега отговорът на този въпрос остава в сферата на неизвестното. Виден обаче е политическият ефект - партията на премиера Бойко Борисов е на път да премахне една от основните разделителни линии в българската политика през последните десетилетия. АЕЦ “Белене” се превърна не просто в план за строителство на централа за производство на ток, а в символ на корупцията, на разхищението на държавно-плановата икономика и на задълбочаването на енергийната зависимост от Русия. Винаги досега отказът от проекта е бил сред маркерите за принадлежност към десницата, с всички условности на това понятие.
И все пак: защо?
Изхарчихме много пари дотук, защо да отиват на вятъра - това е актуалният аргумент. А и имало инвеститорски интерес. Управляващите се заричат, че няма да допуснат някаква форма на държавно подпомагане и че данъкоплатците няма да дават още пари. В същото време обаче още не се е появил икономическият анализ, който да твърди, че проектът би могъл да бъде печеливш и да се изплати изцяло на пазарен принцип. Дори представители на ГЕРБ признават, че е съмнително какъв точно е интересът на инвеститор, който иска да строи при такива условия. Проста сметка показва, че стойността на построеното до момента не е достатъчна, за да гарантира 34% участие на държавата, каквито са публично обявените намерения.
Липсата на конкретни отговори обаче не спира движението напред. А това поставя ГЕРБ редом до БСП и до русофилската част от “патриотите”, които отдавна подкрепят изграждането на АЕЦ “Белене”, дори и с пари на данъкоплатците. По тази тема ГЕРБ прекоси разделителната линия и застана до БСП, а това е точно обратното на един от главните активи на партията за пред избирателите: “Ние спираме комунистите”. Тази рязка промяна не може да остане незабелязана от сериозна част от избирателите на ГЕРБ, които приемат себе си за десни и проевропейски хора. И не е само обръщането на 180 градуса - отсъствието на достатъчно разумно обяснение за този ход прави самата промяна още по-видима. Затова ГЕРБ трябва да са готови все по-често да чуват упрека, че са заедно с БСП. Нещо, което до вчера изглеждаше немислимо.
Точно в "десетката"
Рязкото заобичване на “Белене” ще удари точно в “десетката” част от избирателите на управляващата партия. С всички заслужени и незаслужени упреци, ГЕРБ успя да се превърне в основната дясна партия в България, като засмука в редиците си не само отделни лица, но и цели организации на СДС по места. Голяма част от хората, които в първите години след промените избираха синята бюлетина и искаха “Долу БСП”, пазарна икономика и Европа, днес гласуват за ГЕРБ. Партията на Борисов е справедливо критикувана, че не провежда тъй необходимите реформи в ключови сектори и че съжителства мирно със структурите от миналото, но това не променя голямата картина - ГЕРБ е основният опонент на БСП. Доказателство за това е онзи “гол в последната минута” от изборите през 2017, когато според сондажите ГЕРБ и БСП бяха изравнени - тогава Корнелия Нинова каза “колко много ни отне демокрацията”, а само няколко месеца по-рано кандидатът на БСП бе спечелил президентските избори. По коментари на социолози, над 200 хиляди десни избиратели са се насочили към ГЕРБ само за да спрат БСП.
Сега дойде АЕЦ “Белене”. За десните българи проектът олицетворява всичко онова, което те не искат. И раздути държавни разходи, и ченгеджийско-мафиотска корупция, и още зависимост от Русия. Да, ГЕРБ разполага със структури и добро присъствие в местната и в централната власт, което предпазва партията от рязка загуба на гласове. Но лошото чувство - както се казваше в един стар виц - ще остане. Ще остане дори и в близко време да видим ново извъртане на 180 градуса - те го спират, те го пускат, те пак ще го спрат. Каквито и да са плановете на управляващата партия за бъдещето, фактът си е факт - АЕЦ “Белене” ги поставя рамо до рамо с БСП. А в България това не е комплимент.
Коментари