През 2014 г. икономическият ръст на България отговаряше на прогнозите, но дефлацията се задълбочи повече от очакваното. Това е заключението на експертите от Международния валутен фонд след консултациите за 2015 г. с България по член IV от Учредителния договор на МВФ, съобщава БГНЕС.
В документа се отбелязва, че от последния доклад, изготвен през ноември 2013 г., сривът на голяма банка и отслабването на фискалния баланс са били изпитание за трудно постигнатата макроикономическа и финансова стабилност на България.
През миналата година икономическият ръст е бил според прогнозите, но дефлацията се е задълбочила повече от очакваното. Така рисковете за икономическите перспективи са се увеличили.
Фондът отбелязва, че политическите разногласия и неуредените проблеми в управлението са породили притеснения за това дали страната ще предприеме необходимите действия за връщането на макрофинансовите политики в правилната посока и за справянето със структурното забавяне.
Слабото външно потребление и регионалното напрежение тегнат над дейността въпреки ограниченото облекчение от по-ниските цени. Събитията в Гърция също допринасят за несигурността.
Коментари