Три години и половина след началото на програмния период 2014-2020 година усвояването на европейските фондове мина 10%. Това показва справка за изпълнението на програмите, предаде БГНЕС.
Преведените от Европейската комисия средства на България са 10,41%, или 1,57 млрд. лева. Общият бюджет за усвояване по оперативните програми възлиза на 17,7 млрд. лв., като в тях влиза и процент – национално съфинансиране.
Замразената заради допуснати нарушения Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” е с най-нисък темп на усвояване – 4,7% преведени от ЕК средства. Оперативните програми “Околна среда” и “Добро управление” са получили под 6% от предвидени от ЕС средства.
Две са програмите “отличници” – ОП “Развитие на човешките ресурси” и ОП “Иновации и Конкурентноспособност”, които са с почти 15% усвояемост.
Почти 10% от парите от Европейския съюз за ОП “Транспорт и транспортна инфраструктура” вече са преведени на България. По ОП “Региони в растеж” този процент възлиза на почти 8.
Към 31 май 2017 г. България е договорила 42,04% от европейските средства за програмния период. Става въпрос за почти 7,5 млрд. лв.
Заедно с Германия, Полша и Унгария, България е в “златната среда” спрямо останалите държави-членки на ЕС по отношение темповете на усвояване на фондовете. Лидери по темпове на усвояване са Латвия, Португалия и Гърция. Румъния е сред държавите, които най-бавно усвояват средствата от ЕС, сочат данните на Генерална дирекция “Регионална политика” на Европейската комисия.
Коментари