Върховната административна прокуратура оспорва пред Върховния административен съд законосъобразността на чл. 48, чл. 49, чл. 50 и чл. 51 от Правилата за измерване на количеството електрическа енергия, приети с т. 3 от Протоколно решение № 147 от 14.10.2013 г. на ДКЕВР /КЕВР/. Това са единствените норми от подзаконовия акт (бел. ред. - наредбата), които действат към настоящия момент, тъй като останалата част беше отменена от съда.
Въпросните текстове определят как да се мери колко ток е потребен при повреда на тарифния превключвател, начини за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия, потребено от битови и небитови клиенти от операторите на съответните мрежи и то едностранно, както и дължимата сума от съответния клиент, заради установено неизмерване, непълно или неточно измерване. Сумата при липса на измерване или непълно и неточно измерване се определя на база коригираните количества ел. енергия, действащата цена, по която операторът на разпределителната мрежа закупува от обществения доставчик електрическа енергия за покриване на технологичните си разходи и дължимите мрежови цени.
От прокуратурата считат, че КЕВР може само да определя правилата за измерване на количеството електрическа енергия, но не и да регламентира преизчисляване, което е по същество означава повторно пресмятане количеството на енергията.
Цитираните разпоредби, според ВАП са приети и в нарушение на основни начала на административното производство – законност; равенство; достъпност, публичност и прозрачност; последователност и предвидимост и при неспазване на приложими разпоредби на Закона за нормативните актове, въведена за гарантиране на принципите за обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност.
Коментари