Социолози са изучили работния процес и взаимодействието на редакторите на Wikipedia и са стигнали до извода, че проектът има бюрократична структура. Освен това изследователите са забелязали, че за енциклопедията е справедлив железният закон на олигархията. Изследването е публикувано в сп. Future Internet.
Авторите са изучили развитието на социалната йерархия и поведенческите норми в мрежата сред редакторите на Wikipedia. Те са анализирали препратки с различни тагове, които се отнасят към социални норми (например политика или кратко ръководство) и са разгледали как се е променяло количеството редактори на електронната енциклопедия.
Полученият масив данни – повече от 5 милиона статии, един милион страници с обсъждания и 587 милиона редакции на статии – обхванал периода от момента на създаването на Wikipedia през 2001 година до 2015 година.
В резултат на обработката на данните социолозите са установили няколко особености на Wikipedia. Първо, те забелязали, че в енциклопедията се спазва железният закон на олигархията. Неговата същност се заключава в това, че всяка форма на социалната организация, независимо от нейната първоначална демократичност, се превръща в олигархия (власт на малцина избрани).
Основите, заложени само от 100 редактори, действат и до днес, при все че броят на редакторите сега достига 30 000 души. Освен това по-рано публикувано изследване потвърждава, че доста малък брой редактори оказват решаващо влияние върху сайта. Според учените редакторското неравенство ще расте с времето.
Учените са установили четири групи, които са представени от администратори, а също така са отговорни за качеството на статиите, политиката на съдържанието и сътрудничеството.
В тези групи действат такива основни норми на Wikipedia като "Не пишете с главни букви" (което се асоциира с крещене), "Ръководете се от добри намерения", "Бъдете неутрални". Различните групи, в качеството си на главни, си определят различни норми, което води дотам, че с времето те стават все по-отдалечени една от друга и си взаимодействат все по-рядко.
Нормите на свой ред стават все по-абстрактни и универсални – например "Не пишете с главни букви" се трансформира в "Бъдете цивилизовани" – и започват да навлизат в конфликт помежду си. По този начин, вместо да станат единна основа за обществото, нормите – обратно, разделят групите.
Какви още изводи са направени по време на изследването прочетете в Actualno.com.
Коментари