Срещаме се с Цветослава Кьосева, вицепрезидент “Иновации и бизнес развитие” в Методия, където отговаря за бизнес анализ, проектния и процесуален мениджмънт на компанията. Асоцииран фасилитатор в The Business Institute с богат практически опит в областта на продуктовото развитие и управлението на проекти.
На 15 февруари започва бизнес симулация Project Management, на Harvard Business Publishing, в който Цветослава Кьосева ще бъде водещ фасилитатор. Обучението ще се проведе на 15, 17, 22 и 24 февруари, в София.
Тествай се и спечели 25% стипендия от Actualno.com за практичен PM тренинг. Провери личните си PM способности чрез теста, който направихме заедно с Цветослава.
Project manager е съвременна професия, която навлиза във всички бизнес и екпертни области. Питаме нашата събеседничка за актуалните умения в управението на проекти, за често допусканите грешки, за разликата с task management-а.
Q: Понякога под “управление на проект” най-често разбираме отговорността за делегиране и координиране на отделни задачи и task-ове към един проект. С това изчерпва ли се умението за управление на проект?
A: Разбира се че не! Управлението на проект налага наличието на съвкупност от много умения, но успешният Ръководител на проекти се отличава с умението си най-вече да подкрепя екипа си, за да постигнат всички заедно крайната цел.
Q: Какви са основните грешки, които допускаме, когато се заемаме с управлението на един или няколко проекта?
A: Да си мислим, че всичко е под наш контрол и че трябва да имаме цялата информация на света, за да вземем дадено решение, а нещата се свеждат до правилното управление на очакванията на всички участващи в проекта.
Понякога самите процеси са твърде сложни и неорганизирани. Ако един ръководител проекти се стреми да изпълни всичко по едно и също време, резултатът ще бъде – объркване и забавяне. Вместо това, процесите трябва да бъдат последователно разделени на по-малко проекти (задачи), които са управляеми и измерими.
Q: Каква е работата на project manager-а?
A: В процеса на реализaция на проекта да балансира правилно интересите и нуждите не само на компанията в лицето на нейния мениджмънт, но и на клиентите й или казано по-точно тези, които ще използват резултата от самия проект, независимо дали са вътрешни или външни за компанията клиенти.
Повече за това как се става успешен Project Manager и как да спечелите 25% стипендия за практичен PM тренинг може да прочетете в Actualno.com.
Коментари