Facebook създаде платформа за безжичен интернет, която покрива площ от 10 км и може да обслужва едновременно 1500 човека. Това съобщи основателят на социалната мрежа Марк Зукърбъг в личния си профил.
Платформата носи името OpenCellular и е с дистанционно командваане, което я прави подходяща за осигуряване на достъп до мрежата в отдалечени региони на света.
"Нашите опити да свържем всички хора по света се увенчаха с успех. Днес обявяваме новата платформа OpenCellular, която създадохме и която ще ни помогне в мисията да осигурим интернет достъп на хора в отдалечените точки на света. Над 4 млн. хора все още нямат достъп до мрежата и едно от големите предизвикателства за нас е да решим проблема с отдалечените региони, които остават извън обхвата на съществуващата технологична инфраструктура. OpenCellular е проектирана като система с отворен достъп, така че всеки, който има нужда, да може да се свърже с нея. Устройството е с размерите на кутия за обувки, но има капацитет да поддържа до 1500 души в радиус от 10 километра", написа Зукърбърг.
Клетъчният достъп до интернет среща някои трудности в целия свят, а потреблението и нуждата от него нарастват значително. Някои от "препятствията" са липсваща инфраструктура, твърде скъпо оборудване, трудности при инсталация на необходимите устройства поради отдалеченост на регионите и др.
Платформата OpenCellular е създадена с цел преодоляването именно на тези трудности, защото е софтуерно базирана с безжичен достъп и може да поддържа няколко различни видове безжични мрежи и в същото време да осигурява WiFi и гласови повиквания. Кутията е с отворен код и се управлява дистанционно, пояснява The Verge.
В комбинация с Aquila (въздухоплавателни средства, захранвани със соларна енергия и високоскоростните лазерни лъчи) OpenCellular се нарежда в списъка на Facebook за изобретения, които да сближат хората по света и да улеснят комуникацията между тях.
Коментари