Депутатите приеха ветото на президента Росен Плевнелиев за Закона за горите, предаде БГНЕС.
С 5-ма гласували "за", против 38, въздържали се 84, депутатите приеха ветото. Целият закон се връща за ново обсъждане. "За" гласуваха един депутат от ГЕРБ и 4-ма независими.
Чуйте гласа на младите хора, които излязоха на "Орлов мост", дайте им шанс да не напуснат България, заяви преди гласуването на ветото депутатът от КБ Петър Курумбашев по време на дискусията в НС на повторното обсъждане на поправките от Закона за горите, върнати с вето от президента.
Той поздрави държавния глава за този закон с думите: "Искам да му кажа да си отбелязва всеки път, когато получава поздравления от БСП, защото може да са искрени".
"Онези шестимата", както бяха наречени протестиращите в пленарна зала излязоха на "Орлов мост" и направиха друг парламент, който заседаваше там, продължи Курумбашев. Като гледах тези хора, си мислех, че моята мечта е тези хора да останат в България и да се опитат да направят по-справедливо общество от това, което правите с този закон, посочи депутатът.
"Това беше и първата битка на новите медии срещу традиционните. Може да се разберете с някой главен редактор, собственик, но няма как да се разберете с хилядите хора в Интернет и тепърва предстои да изпитвате тази сила. Налагайки това вето и президентът Плевнелиев установи тази сила", отбеляза Петър Курумбашев.
"Трябва да има децентрализация, но какво направихте вие през 90-те години, когато оставихме общините по Черноморието да развиват туризма, както намерят за добре, имаме ли констатация, доволни ли сме от развитието на българското Черноморие", запита той.
Целта на диалога не е да се противопоставят гражданите от Разлог и Банско срещу хората на "Орлов мост", а да се види как максимално може да бъде удовлетворен общественият интерес", обобщи Курумбашев. А всяка власт, която е посягала на българските гори, след това заслужено си е отивала, припомни той.
В 20-годишния преход, приватизацията, безконтролното застрояване на черноморското крайбрежие, заменките в горския фонд, бяха онези тежки, несправедливи капки, които напълниха чашата на народния гняв, заяви по време на обсъждането Димчо Михалевски от КБ.
За съжаление вие преляхте тази чаша, констатира той с упрек към управляващите. В закона решихме да дадем различен режим за инвестиции в горите за тези, които строят ски писти и за тези, които биха имали други благородни, също свързани със здравето на хората инвестиции в горския фонд, добави той.
Защо разделихме инвеститорите на такива, които строят лесно и такива, които ще вървят по тежкия ред на общия устройствен план, продължи с въпросите той.
Михалевски отправи предложение – "да инициираме Закон за планинските територии, да го създадем до есента. Отношението към планинските територии е също и за това - младите хора да могат да отглеждат децата си, да има къде да учат, да има къде да работят и почиват".
Второто ми предложение е да задължим Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма да организират изследване къде е възможно, на базата на устройственото планиране да има ски писти, призова той.
Но това ще стане в консенсус, отчитайки интересите на местните хора, на екологичните организации и държавните законодателни институции, посочи Михалевски. Ако наистина имате мъжество, сила и достойнство – приемете нашето предложение, заключи той.
Коментари