Първо дошли траките преди около 2700 години, последвали ги римляните, Византийската империя, османските турци и след това комунистите. В наши дни, над две десетилетия след падането на Желязната завеса и пет години след присъединяването към ЕС, българската столица най-сетне има собствен облик.
Това пише авторитетното американско издание "Ню Йорк Таймс" в очерк, посветен на българската столица, съобщи БГНЕС.
На мястото на паметника на Ленин сега се издига статуя на Света София, светицата покровителка на града - тъмна принцеса, която по някакъв начин въплъщава срещата на Изтока и Запада, на старото и новото в града. Под нейния поглед се показва младежка, творческа енергия в момент, когато София се стреми да стане културна столица на Европа през 2019 г.
В материала авторката Кристин Аджудуа, която прекарала 36 часа в София, пише възторжено за някои от забележителностите на столицата като катедралата "Св. Александър Невски", НДК, Музея на социалистическото изкуство, Боянската църква, Националния исторически музей.
Тя не пропуска да спомене и българската кухня, съчетаваща централноазиатски и европейски ухания, като посочва и някои от най-видните й представители - мешана скара, таратор, шкембе-чорба, кебапчета. Специално внимание отделя и на българските вина и ракия, като посочва и цените им.
Авторката е впечатлена и от клубовете в столицата, като отделя специално внимание на Студио 5, който определя като балкански джаз бар. Разказва и за Моста на влюбените, където човек може да се разходи и същевременно да разгледа открити изложби и да се полюбува на гледката към Витоша.
Американката журналистка не е пропуснала да посети и едно от емблематичните софийски места - Женския пазар, където "бабушки" са наредили всякакви стоки - от глинени съдове до баници. Тя допълва, че баницата е любимата закуска на българите, която върви в комбинация с боза.
Статията е написана през призмата на любопитен турист и може би заради това в нея почти не се съдържат критики към столицата ни.
Коментари