Несебър и Одрин се обединяват в общ културен проект за традиционните занаяти от двете страни на границата.
Демонстрационен център на занаятите, официално отвори врати в морския град днес.
Общата ни дейност с партньорите от Турция е не само нова маркетингова платформа за представяне на ръчно изработени артикули, но и инструмент за устойчиво използване на културното ни наследство, каза кметът на морската община Николай Димитров.
Освен всичко това, центърът на занаятите ще се превърне в интересна точка за туристите, решили да разнообразят почивката си. С него направихме още една стъпка в обогатяването на туристическия продукт, който предлагаме и затвърдихме позициите си на добра дестинация за културен туризъм, продължи той.
Генералният консул на Република Турция Джем Улусой благодари за отличната координация по изпълнението на проекта и изрази задоволството си от крайния резултат.
„Културата е това, което сближава народите, преодолява предразсъдъците и изгражда приятелски отношения, а днес ние даваме старт на един културен център, с чиято помощ ще затвърдим добрите междусъседски контакти и ще покажем на света вековните традиции, които нашите народи пазят, каза Улусой в обръщението си към присъстващите.
Още от днес в демонстрационния център се открива изложба на турските занаяти, която ще продължи до 22 октомври. Гостите на откриването се запознаха с част от емблематичните за Одрин занаяти като сувенирното метларство и традиционните одрински плодови сапуни, а сладкодумните занаятчийки на всеки разказваха любопитни истории и легенди от родния си край.
Проектът „Демонстрационен център на занаятите в Несебър и Одрин” стана реалност след като преди малко повече от година община Несебър успя да го защити и да получи финансиране на стойност 599 132, 11 евро по програмата за Трансгранично сътрудничество България -Турция, съфинансирана от Инструмента за предприсъединителна помощ.
До края на годината и българските майстори ще стъпят в Одрин, за да представят пред тамошната публика своите способности и типчната българска вековна традиция в различните занаяти.
Коментари