Изследване показа, че близо 70% от населението, което разполага с кредитна карта, ще си позволи да отиде на море или планина, съобщава bTV. В същото време летовниците предвиждат по-голям бюджет за почивката си.
По-малко българи ще изхарчат повече пари - такъв е най-важният извод от проучването. Тази година 68 на сто от българите планират почивка, което е с цели 19% по-малко от предходното лято, когато 87 на сто от хората са били на почивка.
В същото време анкетираните българи са приготвили повече пари за харчене по хотели и заведения - летният бюджет тази година е средно 1100 лева, а миналото лято е бил 882 лева.
Очаквано най-платежоспособни са живеещите в големите градове - жителите на София и Варна могат да отделят за почивка около 1200 лева, докато жителите на по-малките населени места планират да се вместят в суми до 550 лева.
Румяна Йохнева например вече е планирала лятната си почивка - няколко дни на българското Черноморие и още няколко в Родопите. За 5 дни на морето иска да се вмести в сумата до 700 лева.
„Не мога да кажа точно на ден за какви суми става въпрос. Ние сме само със сина ми и се надявам да бъдем много икономични - това лято ще се опитам да бъдем по-икономични от миналото, нещата не са се подобрили спрямо миналото,” коментира жената.
25% от плащанията за почивка стават с карта, особено когато става въпрос за резервации в чужбина. Тази година 1/3 от българи ще останат на море в България като най-предпочитаните дестинации са Варна, Созопол и Несебър.
„Около 65% от хората ще почиват до 10 работни дни. Част от хората ще почиват и в страната, и в чужбина - някъде 1 на всеки 10,” обясни Красимира Райчева, от Европейска платежна система.
Туристическият бранш има по-различни наблюдения за започващия летен сезон - според агенциите нестабилната политическа обстановка в страната вече се усеща и лятна ваканция ще има за по-малко българи, които ще изхарчат по-малко пари.
„Има хора, които отиват на 5-звезден хотел, има хора, които отиват на частни квартири, много от хората предпочитат да отиват при роднини познати, където пък въобще да не плащат,” посочи Калин Драганов, който е управител на туристическа агенция.
Какъвто и да е предвиденият разчет обаче накрая сметките често излизат без кръчмар - 70% от хората признават, че винаги надхвърлят предварително направения бюджет, независимо от дестинацията.
Изследването показва, че 40% от хората спестяват дълго време, за да покрият летните разходи, 10 на сто ходят на ваканция с кредит, а останалите успяват да подсигурят сумата от заплатата си.
Коментари