Мистериозната и живописна държава Бутан, разположена между Индия и Китай, е била затворена за туристи до 1974 г. Днес всеки, който има достатъчно пари и е готов да мине през доста формалности, може да я посети. И би си заслужавало - Бутан е държава с интересни особености. От Bright Side ни запознават с някои от тях.
В Бутан телевизията и интернетът са били забранени до 1999 г. Кралят обаче решил да промени правилото, тъй като било невъзможно населението да се държи съвсем изолирано от останалия свят. Бутан е последната страна в света, която започва да използва телевизори.
В страната няма бездомни хора. Ако някой загуби дома си, трябва просто да сигнализира на краля, който му дава земя, където да си устрои нов дом.
Бутан има национален дрескод. Мъжете носят тежки роби до коляното, а жените - дълги рокли. Социалният статус на един човек се демонстрира чрез цвета на шала, заметнат през лявото му рамо. Обикновените хора често носят бели шалове, а благородниците и монасите - жълти.
Тютюнопушенето е абсолютно забранено. Отглеждането на тютюн също. Туристите, които искат да внесат цигари в страната, трябва да заплатят огромна такса.
Здравеопазването е безплатно. Прилага се както модерна медицина, така и традиционни народни методи за лечение.
Много бутанци не консумират месо, тъй като са будисти. Основната храна е оризът и по-специално червеният ориз, понеже белият не може да се отглежда на такава височина. Много се пие чай, в който се добавят подправки.
Бутан си има Министерство на щастието, а качеството на живот се определя от баланса между професионалните и личните ценности.
Жените са уважавани и почитани в Бутан. Според традицията собствеността - дом, добитък и земя, се наследява от най-голямата дъщеря в семейството.
На бутанците им е забранено да се женят за чужденци. Кралят държи уникалността на народа да бъде запазена. По време на традиционната сватбена церемония монаси четат мантри, като се смята, че в процеса младоженците изграждат силна ментална връзка помежду си.
В столицата на Бутан - Тхимпху, няма светофари. Това обаче не пречи на трафика. Има пътни знаци, всички от които са нарисувани на ръка.
Коментари