Кандидатурите на България и Румъния за членство в Шенгенското безвизово пространство ще бъдат разгледани през през март 2013 г., съобщиха дипломатически източници в Брюксел.
Мотивът е несигурността около възможностите на властите в двете страни да спазват задълженията си.
Планираше се въпросът да бъде обсъден на среща на вътрешните министри на държавите членки на ЕС в Люксембург, но "времето още не е дошло да вземем решения", заяви един от източниците.
Въпросът за присъединяването "ще бъде отложен за март 2013 г., но това не означава, че тогава ще бъде взето решение", уточни един от европейските дипломати. Тогава министерските срещи ще бъдат председателствани от Ирландия.
Редица страни, сред които Холандия и Германия, смятат, че условията за присъединяване на двете държави за момента не са изпълнени и дори Европейската комисия изразява резерви, заяви дипломатически източник. Резервите са свързани с политическото положение в Румъния. Има сериозни съмнения относно ангажимента на правителството, оглавявано от Виктор Понта, да спазва принципите на правовата държава.
Европейската комисия, която няма никакви правомощия да взема решения по въпроса, трябва да публикува през януари доклад с оценка за напредъка на България и Румъния, който ще послужи на европейските правителства да дадат мнението си. Резултатът от парламентарните избори на 9 декември в Румъния може да се окаже решаващ.
Властите на двете страни-кандидатки разбраха положението и вече нямат фиксирана дата за присъединяването.
"Решението трябва да бъде взето в добър момент", заяви дипломат от държава членка на Шенгенското пространство.
Присъединяването на България е свързано с това на Румъния и в резултат на това София е жертва на критиките, отправяни от държавите членки на Шенген срещу Букурещ, отбелязва Франс прес, цетирана от БГНЕС.
За България основните оставащи тревоги са свързани със сухопътните граници към Турция и Гърция. Там се предвижда и продължително засилено присъствие на чужди офицери.
Западни представители определят това като допълнителни условия за шенгенското ни членство и дори като своеобразен нов мониторинг.
Коментари