Всеки ден на летищата по света се конфискуват тонове храна и напитки, които не са позволени за пренасяне в ръчния багаж. Често не става дума за контрабанда, а пасажерите просто забравят, че е забранено да качват напитки и определени храни на борда. Какво обаче се случва с конфискуваното? Дали служителите на летището го поделят помежду си? Нищо подобно. Отговорът дават от сайта AdMe.ru.
В няколко държави конфискуваните храни (а и вещите, които не са ценни) директно биват изгаряни. За целта има специални пещи.
Доста летища в държавите от ЕС са избрали друг вариант – храните и напитките се събират в контейнери, които после се изпращат във фабрики за преработване. Възможно е бутилката, от която сега пиете вода, да има молекула от някоя, която някога са ви взели на аеропорта.
На нюйоркското летище „Джон Кенеди“ пък дори има отделна стая с машина, която надробява храните на дребни парченца. На ден това се случва с близо 300 кг плодове и зеленчуци.
А защо служителите на взимат храната за себе си или не я даряват на нуждаещи се? Защото хипотетично е възможно тя да е заразена. Лабораторните анализи са бавни и скъпи и е по-сигурно продуктите да не се консумират.
Коментари