Река Дунав ще стане плавателна целогодишно с европейски средства, след като България и Румъния кандидатстват съвместно с проект по новия финансов инструмент за Свързана Европа.
Това стана ясно на днешната среща в Русе с участието на представители на правителствата на двете държави и на Европейската комисия, предаде БГНЕС.
Първите стъпки в краткосрочен план са да се закупи един ледоразбивач, какъвто нито България, нито Румъния притежават, както и две съоръжения за драгиране. Така ще се реши проблемът със замръзването на реката през зимата и с ниските нива през лятото, обясни зам.-министърът на транспорта Камен Кичев.
В момента в българо-румънския участък на Дунава се ползва едва 10% от капацитета на реката, докато сухоземните пътища са претоварени. С новите съоръжения се очаква да се подобри плавателността поне с 50 %, заяви Камен Кичев.
По отношение на сроковете, в които това ще стане, стана ясно, че проектът визира следващия програмен период 2014-2020 г. До края на тази година или в началото на 2013 г. Европейският парламент трябва да одобри новия финансов инструмент за Свързана Европа, по който ще се финансират транспорт, енергетика и телекомуникации, обясни Чезаре Бернабе от Генерална дирекция "Мобилност и транспорт" в Европейска комисия.
За проекти в транспорта се предвиждат 31,7 млрд.евро, като 10 млрд.евро са от Кохезионния фонд за страните по сближаването на ЕС, сред които са България и Румъния. Проектите трябва да са готови до края на 2013 г., за да може от новия програмен период да стартират процедурите по кандидатстване и реализация.
Коментари