България е била най-засегната страна по отношение на живеещите в нея, застрашени от бедност или социално изключване през миналата година. Това сочи проучване на "Евростат".
У нас през 2011 година близо 49% от населението попада в графата на бедните. Никъде другаде в ЕС няма толкова голям процент - в България той е два пъти по-голям от средното за Европа. След нас се нареждат Румъния и Латвия с 40%, Литва с 33%, Гърция и Унгария с 31% от населението.
Най-малък дял на застрашени от бедност е отчетен в Чехия - 15%, а след това се нареждат Холандия и Швеция - с по 16%.
Иначе у нас 22% от населението живее с доходи, които са под националната граница на бедността. В ЕС този процент е 17 на сто, като отново ние сме начело в класацията. В този аспект обаче делим първото място с Гърция и Испания - там процентът на живеещите с доход под гръцката и испанската граница на бедността също е 22 на сто. И тук чехите са най-назад - само 10% от тях живеят под чешката граница на бедността, следвани от Холандия с 11%, Австрия, Дания и Словакия - всички с по 13%.
Като цяло броят на гражданите на ЕС, застрашени от бедност или социално изключване, се е увеличил през 2011 година до близо 120 милиона души.
През 2011 година 119,6 милиона души или 24,4% от населението на ЕС са били изложени на риск от бедност и социална изключеност или са живели в домакинства с много ниски доходи.
Коментари