Цените на петрола се покачиха в петък, след като пазарите се стесниха в резултат на съкращенията на производството от производителите в ОПЕК, но опасенията от забавяне на световната икономика ограничават допълнително покачване на цените.
Фючърсите на сорт Брент достигнаха 66.85 долара за барел, което е с 54 цента или 0.81% над последното им договаряне.
Американският лек суров петрол се търгуваше при 57.66 долара за барел, което е с 44 цента, или 0.77% повече от преди.
Според търговците петролните пазари в момента се стесняват, поради по-слабото предлагане, пише Reuters.
Във Венецуела износът на петрол е спаднал с 40% до около 920 000 барела на ден, откакто САЩ наложи санкции срещу петролната индустрия на страната на 28 януари.
Спадът идва, след като ОПЕК намали добива с около 1.2 млн. барела на ден, за да подкрепи цените.
„Световните (петролни) пазари изглеждат по-стеснени, отколкото мнозина очакваха за това време на годината, но десетки непродадени барели могат да се натрупват бързо и да наситят регионите”, се казва в изследователска бележка на канадската RBC Capital Markets за петролните пазари.
Въпреки това, има признаци, които сочат, че пазарът ще бъде по-добре снабден през 2019 г.
Министерството на енергетиката на САЩ освободи за продажба до 6 млн. барела суров петрол от националните аварийни резерви, за да набере средства за модернизиране на стратегическите нефтени резерви на страната.
Анализаторите предвиждат световното търсене на горива да се забави тази година в условията на очакваното по-широко забавяне на икономиката.
"Устойчивата икономическа слабост ... ще попречи на експоненциалните печалби от фючърсите на суров петрол в условията на съществуващите мечи натиск върху световното търсене на петрол", казва Бенджамин Лу, анализатор на суровините във Phillip Futures.
Ключово за бъдещите цени на „черното злато“ ще е търсенето му в Азия, където потреблението засега се задържа високо.
Коментари