По време на своето посещение в Атина през тази седмица председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу отправи строго предупреждение към Андонис Самарас, новия премиер на несигурното коалиционно правителство. Гърция има само няколко седмици да убеди своите кредитори, че може отново да се върне в графика на икономическите реформи. Ако последните планове на страната за икономии в размер на 14,5 милиарда евро през следващите две години бъдат сметнати за нереалистични, то следващият транш от заема от 31,2 милиарда евро отново ще бъде забавен.
Ако това се случи, то Гърция няма да е в състояние да приключи рекапитализацията на своите големи банки. Без кредит икономиката ще спре да работи. Няма да има пари за пенсиите и заплатите в публичния сектор. Гръцкото излизане от еврозоната може да се случи до броени седмици. Безпокойството на гърците е, че на фона на атаките срещу Испания и Италия на финансовите пазари някои от членовете на еврозоната може да бъдат изкушени да пожертват Гърция.
Двете предишни правителства в Атина се провалиха след средата на 2010 година да изпълнят реформите, съгласувани с ЕК и МВФ, заради ширещата се официална корупция и липсата на политическа воля. Докато беше в опозиция Самарас се противопостави на първия спасителен пакет за Гърция. Той все още иска да предоговори и част от втория спасителен пакет.
Технократският финансов министър Янис Стурнарас има тежката задача да убеди кредиторите на Гърция, че неговото правителство може да се справи по-добре от своите предшественици. Представителите на „тройката” – ЕС, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ), бяха особено разтревожени от очакваната дупка от 3 милиарда евро при проходите от приватизация през тази година, както и от липсата на прогрес в съкращаването на работни места в публичния сектор.
Едва след пристигането на „тройката” на 25 юли Стурнарас обяви нови ръководители на приватизационната агенция. Министърът на публичната администрация Андонис Манитакис съобщи, че пет публични обекта незабавно ще бъдат закрити, а други 16 ще бъдат слети. Техните 5250 служители ще бъдат пенсионирани или ще бъдат насочени към други позиции. Това все още е много далече от съкращаването на 15 000 работни места през 2012 година, съгласувано от предишното правителство. Годишните икономии ще бъдат скромни – 40 милиона евро. Манитакис обеща още 180 сливания с много по-големи икономии само в рамките на седмици. Профсъюзът, представляващ работещите в публичния сектор, вече заплаши със стачка. Дали Барозу и „тройката” ще сметнат, че това е достатъчно?
Икономист
Коментари