Спасяването на гръцките банки няма да бъде правено с депозитите на гръцки граждани, въпреки че точно така подходи ЕЦБ по време на банковата криза в Кипър. Това стана ясно от интервю на председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувано в „Катемерини“.
От думите на Драги излиза, че причина за смяната на позицията на ЕЦБ е „много негативният ефект“, който тази мярка има върху частния сектор и върху възстановяването на икономиката. Гледната точка на Атина и ЕЦБ била приета и от Еврогрупата.
Досега Европейската комисия не беше потвърждавала, че ще има такова изключение за Гърция. От 1 януари, 2016-та година в ЕС влиза в сила нова Директива за банковия сектор. Съгласно разписаните текстове, депозитите на гражданите и на малките и средни предприятие са на най-последно място, когато се търсят източници на рекапитализиране на изпаднала в затруднение банка. Те обаче не са напълно изключени. Факт е, че депозитите до 100 000 евро са освободени от „всякакви загуби“.
Председателят на ЕЦБ все пак уточнява, че е необходимо гръцките власти да не се бавят с прилагането на договорени мерки за финансовия сектор. Те са част от третия спасителен заем за Гърция – 86 млрд. евро.
В своето интервю гуверньорът на ЕЦБ посочва още, че сегашното правителство е дало най-ясната заявка за изпълнение на болезнените мерки от 2010 година насам. Според него именно изпълнението на структурните реформи ще върне южната ни съседка по пътя на растежа.
Коментари