Сивият сектор в България се топи, но остава все така обезпокоително голям.
Това коментираха днес експерти в столицата.
Според бизнеса делът на сивата икономика в страната е 36,8% и е по-нисък с 5,4% спрямо отчетения през 2010 г. (42,2%).
Според оценките на работниците и служителите делът на сивия сектор също намалява, но остава на много по-високо ниво - 41,3% сега спрямо 48,6% две години по-рано.
Общия извод е намаление с 6-7% на сивия сектор в страната, обобщи доц. Емилия Ченгелова, ключов експерт по проект за ограничаване и превенция на неформалната икономика, съобщи БГНЕС.
Ние продължаваме да бъдем в челото на класациите в ЕС по размер на сивия сектор и безспорно това е един много сериозен проблем и много сериозен потенциал, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Проблем е пред конкурентноспособността, потенциал за допълнително събиране в бюджета на средства без увеличаване на данъците. Задачата е дългосрочна и е нужен нов подход, според него – свързан с уважение към закона.
В държавната хазна постъпват три четвърти от данъците, които реално се дължат. Същото правило важи и за физическите лица една четвърт от доходите се укрива, посочи Ченгелова.
Те наблюдават 11 бранша и тази година три нови излизат начело със сиви практики - електротехника и електроника, парфюмерия и козметика и полиграфия. Сиви практики на високи нива продължава да има в туризма, строителството и здравеопазването, но започват да отстъпват. Експертите го отдават на това, че в последните години там се е засилил контрола, насочили са се много мерки.
Ченгелова посочи, че в европейски мащаб у нас по отношение на дела на сивата икономика сме най – зле – 32%, колкото е по доклада и анализите на ЕК от юни. Средният на ЕС е около 15%.
Общото послание на ЕК към нашата страна е, че трябва да се работи, за да се редуцира и да се ограничи този сектор, защото се отличаваме грозно на фона на другите страни, каза Емилия Ченгелова.
Коментари