Борбата с корупцията не е единствено проблем на доброто функциониране на институциите. За успешното справяне с него е необходима силна политическа воля и обществена нетърпимост към нейните прояви. Това заяви Ивайло Калфин на Икономическите срещи в Екс ан Прованс - най-голямото икономическо събитие във Франция през годината.
Калфин беше поканен да говори за връзката между корупцията и икономическия растеж в Централна и Източна Европа.
"Качеството на администрацията не може единствено да обясни наличието на корупцията. Законодателството, неговото приложение и търпимостта на обществото към проявите на корупция, също трябва да се вземат предвид", заяви Калфин пред форума, в който участват над 200 политици, икономисти, университетски преподаватели и шефове на големи корпорации.
Според Калфин за постигането на резултати в борбата с корупцията е необходимо обществената чувствителност по проблема да бъде трансформирана в политически натиск, защото се необходими непрестанни усилия за поддържането й на ниски нива.
Зам.-председателят на бюджетната комисия на Европейския парламент илюстрира тезата си с два примера от България. Той посочи, че финансовата и банкова стабилност у нас се дължат на силната независимост на централната банка, която беше законово укрепена след банковата криза през 90-те, и на широката обществена подкрепа за политиката на бюджетната дисциплина. Съдебната реформа, от друга страна, се извършва изключително бавно и под мониторинг от ЕС. Непрестанният политически натиск и назначаването на магистрати по идеалогически, а не по професионални критерии, доведе до неефективно правосъдие, което е лишено от обществено доверие и подложено на политически натиск, смята евродепутатът.
Калфин обърна внимание на засилващата се роля на европейските институции, които от наблюдател на харченето на еврофондовете, започват да се превръщат в активен партньор на страните членки и да изискват от тях ефективно антикорупционно поведение. Той цитира механизма за сътрудничество и контрол за България и Румъния, включването на борбата с корупцията сред критериите за членство в ЕС, както и докладите за състоянието на борбата с корупцията в ЕС, които ще започнат да се публикуват от 2013 г.
Корупцията е сериозен проблем за Европейския съюз. По данни на Европейската комисия годишните загуби от нея се равняват на 120 млрд. евро. Повечето корупционни практики са свързани с обществените поръчки. През 2008 г. обществените поръчки са представлявали 15% от БВП на ЕС или 1,7 трилиона евро.
Евродепутатът смята, че държави, които са преминали през диктаторски режими, са по-податливи на корупция. Калфин прави връзка между нейното нарастване и икономическата криза, тъй като играчите са по-склонни да поемат рискове, свързани с корупция по време на криза. Той обаче оспорва заключенията на различни анализатори, че корупцията е проблем повече на Южните и на Източните държави.
Ивайло Калфин се изказа в събота вечерта в панела на конференцията "Възстановяването на обществото на върховенството на закона в глобалната динамика" от Икономическите срещи в Екс ан Прованс. Негови партньори в дискусията бяха Франк Вогъл, вицепрезидент на "Прозрачност без граници", Рони Абрахам от Международния съд в Хага, Стивън Брайър от Върховния съд на САЩ и Пиетро Грасо от Националната комисия "Антимафия" в Италия.
Редактор: Георги Иванов
Коментари