Проверка на макроикономическите дисбаланси в България – това препоръчва Европейската комисия в свой доклад.
Докладът е изготвен в рамките на Механизма за предупреждение (ДМП), който ЕС прие като средство за ранно предупреждение на възможен завой към дългова криза на 13 декември 2011 година. Според европейските експерти този механизъм трябва да предотврати икономически колапси като тези в Гърция, Португалия, Ирландия и затруднения като тези в Испания и Италия.
Според ЕК в България има повод за притеснение конкретно по отношение на външната задлъжнялост, на дисбаланс в корпоративния сектор и на пазара на труда. Страната ни изпитва затруднение с обема на чуждестранните инвестиции – нетната ни инвестиционна позиция е в полето на дефицит, губим и външни пазари. Липсва и достатъчно кредитиране на частния сектор.
Европейските експерти обаче изказват задоволство от баланса по текущата ни сметка, макар и прогнозата за намаление на обема на чуждестранните инвестиции да е факт. България може да се похвали с по-големи приходи от износ, главно заради подобрената продуктивност. Има и тенденция на увеличение на заплатите и разходите за труд като цяло, а от ЕК очакват тя да се запази.
По отношение на имотния пазар Комисията счита, че по-голям спад на цените на имотите няма да има и предстои успокояване на ситуацията.
Освен България, ЕК насочва вниманието за макроикономически дисбаланси и към още 13 страни членки - Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Холандия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство.
По-задълбочено проучване на 14-те страни по всички показатели Еврокомисията ще публикува през пролетта на 2013 г.
Ивайло Петров
Коментари