Неравенството в Америка превръща младите хора в тази страна в "загубено поколение".
Това смята професорът от Колумбийския университет Джефри Сакс.
Смята се, че лошото образование и отсъствието на перспективи за младите е бич за развиващите се, бедни страни от третия свят. Според известния икономист американските младежи също страдат много силно от неравенството и икономическата сегрегация.
"Американските деца, които растат в бедност, нямат почти никакви шансове да станат по-заможни от своите родители", констатира професор Сакс.
САЩ се пропуснали "точката на пречупване" по този проблем преди 40 години. Вместо да се инвестира в бъдещето на младите, администрацията изпраща в затворите 2,3 милиона души годишно, по-голямата част от които са извършили престъпления заради бедност и нисък социален статут.
Професор Сакс предупреждава, че много политици се превръщат в "съучастници на това безумие". "Те се заиграват със страха на средната класа, за да увековечат несъвършенствата на американското общество", заяви икономистът, цитиран от БГНЕС.
"Шокиращата истина е, че САЩ се превърнаха в страна с много ниско равнище на социална мобилност, оставайки при това страна с много висок среден годишен доход. Децата, родени от бедни, остават бедни. Децата, родени от богати, ще се радват на щастлив и богат живот", рисува мрачна картина професор Сакс.
Според него, ако не се предприемат мерки за подобряване на положението, САЩ ще заплатят много висока цена.
Коментари